Niemowlę rodzi się ze stosunkowo niewielką ilością włosów na głowie. Jednak już od pierwszych dni życia należy o nie dbać i pielęgnować wrażliwą skórę głowy. Jak to zrobić?
Jak wygląda głowa noworodka?
Widok niemowlęcej główki tuż po narodzinach może zaskoczyć niejednego rodzica. Szczególnie, jeśli poród i nowo narodzone dziecko wyobrażał sobie tak, jak przedstawiane są w filmach. W rzeczywistości niemowlę nie zawsze rodzi się idealnie różowiutkie, z gładką skórą i kształtną główką.
Poród to wysiłek zarówno dla matki i dziecka. Przeciskanie się maluszka przez wąski kanał rodny może spowodować, że jego główka tuż po urodzeniu będzie asymetryczna, nieco wydłużona (jak melon). U jednych dzieci będzie to bardziej widoczne, u innych prawie wcale.
Obawy rodziców może wzbudzać ciemiączko – wyczuwalne pod palcami miękkie miejsce pośrodku głowy noworodka. W ciągu kolejnych tygodni zarośnie, wraz z rozwojem kości czaszki. Do tego czasu można je bez obaw dotykać i myć.
Pielęgnacja niemowlęcej głowy
Od pierwszych dni życia podczas kąpieli niemowlęcia należy również myć główkę. Początkowo zwykle nie ma potrzeby stosowania specjalnych szamponów, włoski można przemyć wodą z dodatkiem płynu do kąpieli. To pierwsze owłosienie dziecka ulegnie jeszcze wytarciu, więc nawet maluszki o wyjątkowo bujnej czuprynie na „prawdziwe” włoski będą jeszcze musiały poczekać – wtedy będzie można włączyć dodatkowy kosmetyk.
Pamiętajmy, że umytą główkę delikatnie osuszamy ręcznikiem, nie używamy natomiast „dorosłych” odżywek ani suszarki! Po kąpieli nadchodzi czas na obowiązkowe czesanie. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że prawie nie masz czego czesać – poświęć chwilę na ten ważny rytuał. Delikatny masaż głowy niemowlęcą szczotką z naturalnego włosia pobudzi ukrwienie głowy i pracę mieszków włosowych.
Sposoby na ciemieniuchę
W pierwszych tygodniach życia na głowie noworodka może pojawić się ciemieniucha – przypominające łupież żółte łuski na skórze głowy. Spowodowana jest nadprodukcją łoju oraz działaniem hormonów matki w organizmie dziecka.
Ta dolegliwość nie jest niebezpieczna, ale należy jak najszybciej się jej pozbyć, aby umożliwić skórze dziecka oddychanie i zdrowe funkcjonowanie. W walce z ciemieniuchą podstawą jest systematyczna higiena: nawilżanie główki oliwką lub stosowanie gotowych preparatów aptecznych, delikatne mycie i wyczesywanie łusek miękką szczotką.