Zabiegi pielęgnacyjne niemowląt utrudniają mikroskopijne paznokcie, malutkie uszy i nosek oraz wciąż wiercące się małe ciałko. Problemem jest (przynajmniej na początku) brak wprawy rodziców oraz niepewność podczas wykonywania tych zabiegów kosmetycznych. Jednak z nami poradzicie sobie świetnie! Podpowiadamy, jak poradzić sobie z czyszczeniem noska, uszu oraz obcinaniem paznokci u niemowląt.
Jak obciąć paznokcie niemowlęcia?
Paznokcie niemowlaków są bardzo miękkie, ale jednocześnie bardzo ostre. Dobrym sposobem jest zakładanie im popularnych niedrapków dziecięcych, czyli rękawiczek bez palców, które chronią maluszki przed bolesnym zadrapaniem. Oczywiście powinniśmy również regularnie przycinać paznokcie – mimo ruchliwych rączek i wiercącego maluszka.
Do przycinania paznokci przyda się specjalny obcinacz paznokci dla dzieci oraz nożyczki z zaokrąglonymi końcami, które zabezpieczają przed podrapaniem. Sprzęt powinien być bardzo ostry, by obcinał paznokcie zdecydowanie, bez szarpania (miękkie paznokcie niemowląt bardzo łatwo uszkodzić). Przed zabiegiem należy zdezynfekować nożyczki i obcinacz, a także dokładnie umyć ręce swoje i malucha. Mocno trzymając rękę dziecka, obcinamy paznokcie – u rąk na półokrągło, by nie zostawić ostrych kantów, a u stóp prosto, aby paznokcie nie wrastały. Jeśli maluch bardzo się wierci, poczekajcie aż mocno zaśnie i wtedy bardzo delikatnie spróbujcie obciąć mu paznokcie.
Czyszczenie małego noska
Jeśli dziecko jest zdrowe, nie ma konieczności czyszczenia jego nosa. Zabieg ten przeprowadzamy w przypadku, gdy niemowlę jest zaziębione i zatyka się mu nosek. Do czyszczenia nosa przyda Wam się sól fizjologiczna lub woda morska, które rozrzedzają wydzielinę. Przez odciąganiem jej z noska maluszka, należy nieco zakropić dziurki od nosa i chwilkę poczekać. Dziecko podczas tego zabiegu musi koniecznie leżeć na plecach, a do zakropleniu przełóżcie je na brzuch, by wydzielina mogła swobodnie spłynąć.
Niemowlę nie potrafi jeszcze wydmuchiwać nosa, więc niezbędny jest także aspirator lub tradycyjna gruszka (która jest nieco mniej skuteczna niż nowoczesne aspiratory). Aspirator może działać „napędzany” siłą naszych mięśni, może być na baterie lub… podłączany do odkurzacza! Ten ostatni nie zrobi krzywdy dziecku, a jest bardzo skuteczny. Aby zwiększyć skuteczność warto zatkać drugą dziurkę, co zwiększa podciśnienie i efektywność działania.
Czyste uszy maluszków
Uszy niemowląt są bardzo małe, a u zdrowych dzieci woskowina chroni wnętrze ucha i nie powinna być nadmiernie usuwana. Dzięki niej ucho nie brudzi się, a niemowlę lepiej słyszy (pamiętajcie, że zmysły są bardzo ważne dla malutkich dzieci). Dlatego zabieg czyszczenia uszu niemowląt należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, aby nie wpychać woskowiny głębiej, a jedynie nieco udrażniać kanał uszny.
W związku z tym czyścimy uszy tylko z zewnątrz. Do tego zadania przydadzą się Wam myjki zakładane na palec oraz patyczki z ogranicznikiem. Myjkę zwilżamy lekko wodą i przemywamy zewnętrzną małżowinę uszka. Bardzo ważne jest również czyszczenie miejsca za uszami, ponieważ gromadzi się tam brud i pot, które mogą powodować zakażenia, a nawet odparzenia skóry.