Pierwsze pieluchy jednorazowe pojawiły się w Polsce dopiero w latach 90. XX wieku i zanim to nie nastąpiło ci, którzy zostawali rodzicami, nie mieli wyboru – używanie pieluch wielorazowych było koniecznością. Choć starsze pokolenia wspominają to dziś jako istną męczarnię (nieustanne pranie, gotowanie, prasowanie pieluch tetrowych nie należało do przyjemności…), to jednak obecnie coraz silniej zaznacza się trend powrotu do tego właśnie rozwiązania higienicznego sprzed lat.
Zalety pieluch wielorazowych
Używanie pieluch wielokrotnego użytku to rozwiązanie dużo bardziej przyjazne środowisku niż jednorazówki, rozkładające się ok. 500 lat! Łatwo również obliczyć, że korzystanie z pieluszek wielorazowych jest po prostu tańsze. Przy pieluszkach jednorazowych jest to koszt rzędu 200 zł miesięcznie, w przypadku wielorazówek nawet po początkowym wydatku, jakim jest zakup większej ilości pieluch oraz uwzględnieniu ceny wody, prądu oraz środków piorących, miesięczny koszt jest dużo niższy. Czy na tyle niski, aby warto było niemal codziennie włączać pralkę, suszyć, dbać o dobry stan pieluch? Ich zwolennicy są zdania, że przy odrobinie dobrych chęci i sprawnej organizacji, utrzymywanie pieluszek wielorazowych w czystości wcale nie jest tak czasochłonne i męczące, jak mogłoby się wydawać.
Rodzaje pieluch wielokrotnego użytku
Wielorazówki kojarzą nam się głównie z nieśmiertelną tetrą, podczas gdy coraz to większą popularność wśród rodziców zyskują zupełnie inne materiały. Świetnie nadadzą się do przewijania pieluchy flanelowe, frotowe czy bambusowe. Musimy również pamiętać, że współczesne wielorazówki właściwie nijak mają się do tych sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to pieluchy były po prostu kawałkiem materiału (dodajmy, że dość często przeciekającym), wymyślnie omotanym wokół pupy dziecka. Producenci wielorazówek idą z duchem czasu, stawiając sobie za cel nie pozostawanie w tyle za jednorazówkami i doskoczenie do poprzeczki przez nie wyznaczanej, stąd dbałość o komfort dziecka podczas noszenia pieluszki, jak również wygodę rodzica podczas przewijania oraz codziennego dbania o czystość pieluch.
Jednym z rodzajów pieluchy wielorazowej jest kieszonka. Najkrócej mówiąc to dwa kawałki materiału kształtem przypominające majteczki, między którymi umieszcza się wymienny wkład. Zewnętrznie podobne są do nich pieluszki „all-in-one”, jednak w tym przypadku wkład chłonny wszyty jest na stałe, a więc pierzemy całą pieluchę (co za tym idzie, trzeba mieć ich odpowiednio więcej). Tradycyjną wielorazówkę z dawnych lat najbardziej przypominają natomiast pieluszki składane – to po prostu kawałek materiału (np. tetry), na który zakłada się otulacz, aby zabezpieczyć materiał przed przeciekaniem.
Pieluszki jednorazowe czy wielokrotnego użytku?
Pieluszki jednorazowe są dla współczesnych rodziców synonimem wygody. Zmieniam, wyrzucam – i po krzyku! Do tego zwykle niezawodne, jeśli chodzi o chłonność, a więc higieniczne. Wielorazówki są dużo bardziej wymagające, początkowo wiążą się ze sporym wydatkiem (choć w ostatecznym rozrachunku kosztują mniej), mogą być nieco problemowe podczas wyjazdów. Ci, którzy przełamali się do stosowania wielorazówek, nie zamieniliby je na żadne inne. Jednak choć zalety i wady pieluszek jedno- i wielorazowych można przedstawić w miarę obiektywnie, to decyzję każdy rodzic musi podjąć sam.