Kiedy już do perfekcji opanujemy trudną sztukę sprawnego przewijania niemowlęcia, często pojawia się problem – zmiany skórne w miejscach dotykanych przez pieluszkę. Nie wpadajmy jednak w panikę, gdyż jest to dość częsta przypadłość spotykająca niemowlęta i można się z nią szybko rozprawić. Sprawdźcie, jak!
Skąd się bierze pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry to przypadłość powstająca w miejscach stykania się ciała niemowlęcia z pieluszką. W lekkim przebiegu objawia się delikatnymi krostkami i plamkami, w przypadku ostrym mogą pojawić się silnie zaczerwienione placki, pęknięcia i wręcz rany naskórka, a nawet pęcherze czy opuchlizna.
Przyczyny tej dermatozy mogą być różne. Sprzyja jej wilgoć powstająca w pieluszce w trakcie oddawania moczu, przy dłuższym kontakcie rozmiękczająca i uszkadzająca naskórek. Negatywny wpływ ma również zasadowy odczyn moczu, który narusza naturalny płaszcz lipidowy naskórka (w przypadku niemowląt skóra jest wyjątkowo delikatna). Do tego stosowanie nie oddychających pieluch, które długotrwale ocierają się o skórę dziecka prowadzi do mechanicznego uszkodzenia naskórka. Dziecko może być także zwyczajnie uczulone na daną markę pieluszki (dlatego tuż po narodzinach dziecka nie warto robić zapasów pieluch na cały rok). O powstanie pieluszkowego zapalenia skóry zwykle nie można obwiniać rodziców, ale nie da się ukryć, że niewłaściwa higiena (zbyt rzadkie zmienianie pieluch, niewłaściwe oczyszczanie skóry z moczu i kału) może doprowadzić do odparzeń.
Zapobieganie problemom skórnym
W przeciwdziałaniu pieluszkowemu zapaleniu skóry bardzo ważna jest codzienna higiena. Pieluchy należy zmieniać co najmniej co 3 godziny i powinny być one wykonane z dobrych jakościowo, przewiewnych materiałów. Każdorazowo myjemy okolice pieluszkowe. Należy umożliwić również skórze dziecka swobodne oddychanie, pozwalając, aby poleżało bez pieluszki.
Trzymajmy się zasad codziennej pielęgnacji okolic pieluszkowych i nie zapominajmy o różnicach w myciu okolic intymnych dziewczynek i chłopców! Zwróćmy uwagę, czy na przykład chusteczki nawilżane, których używamy do przemywania pupy, nie podrażniają skóry dziecka – w takim wypadku stosujmy wyłącznie ręcznik z ciepłą wodą. Pod pieluszkę stosujemy delikatne kremy pielęgnacyjne, a w przypadku pojawienia się większych problemów – kremy na odparzenia z tlenkiem cynku, przyspieszającym gojenie ran.
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry
Jeżeli skóra niemowlęcia jest wyjątkowo mocno odparzona i nie pomagają kremy z tlenkiem cynku oraz „wietrzenie” pupy, udajmy się do lekarza. Leczenie może mieć różny przebieg, w zależności od czynnika wywołującego zapalenie skóry.
Niektórym niemowlętom podawane są preparaty przeciwbakteryjne z antybiotykiem. Na pieluszkowe zapalenie skóry podaje się także leki antyhistaminowe lub sterydowe (w szczególnie ciężkich przypadkach).