Za chwilę początek roku szkolnego i przedszkolnego. Czas przygotować nasze maluchy na nowe doświadczenia. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu i jak pomóc mu się zaadaptować w nowym dla niego miejscu.
Motywacja dziecka
Najważniejsze jest to, aby dziecko chciało pójść do przedszkola, aby nie traktowało tego momentu jako kary czy traumy. Powinno cieszyć się na ten dzień, ale też nie może być zbytnio podekscytowane. To również dotyczy rodziców, którzy nie powinni okazywać swoich obaw wobec dziecka, ponieważ ono bardzo szybko to wyczuje i samo zacznie bać się tego dnia.
Należy dziecku opowiedzieć o przedszkolu, jak ono wygląda oraz jaki jest plan dnia. To pozwoli dziecku przygotować się na nową sytuację. Dzieci zazwyczaj bardzo cieszą się na nowych przyjaciół, a także na nowe zabawki, których w przedszkolu nie brakuje. Świetnie na nastrój i motywację dziecka wpłynie także wspólne kompletowanie wyprawki przedszkolnej, a więc wyprawa do sklepu i przy udziale dziecka kupienie najpotrzebniejszych rzeczy – worka na kapcie, kredek, bloków szkolnych, kolorowanek czy zeszytów.
Pierwszy dzień
Nie warto wybierać na pierwszy dzień dziecka w przedszkolu poniedziałku, ponieważ te dni, poweekendowe, są trudne również dla stałych bywalców. Najlepiej jeśli byłby to wtorek lub środa, gdy rytm dnia przedszkolnego jest już na swoich torach.
Pierwszego dnia warto spędzić z dzieckiem trochę czasu w przedszkolu – często placówki prowadzą dni adaptacyjne, czyli wspólną zabawę dla dzieci i rodziców. Rodzicie nie powinni w żadnym wypadku zostawiać dziecka w przedszkolu wychodząc bez pożegnania, niepostrzeżenie, ponieważ takie zachowanie może wzbudzić w maluchu ogromny strach oraz negatywne uczucie porzucenia.
Przez kilka pierwszych dni dziecko nie powinno brać udziału w leżakowaniu, aby uniknąć strachu po przebudzeniu w obcym miejscu. Dlatego warto, o ile mamy taką możliwość, odbierać malucha z przedszkola wcześniej niż zazwyczaj.
Jak ułatwić adaptację w przedszkolu?
Dziecko powinno być możliwie szybko nauczone samodzielności, co ułatwi mu funkcjonowanie w przedszkolu oraz nie będzie powodowało nadmiernych stresów. Przede wszystko powinno umieć myć samodzielnie rączki, korzystać z toalety, ubierać się oraz jeść.
Ponadto warto już wcześniej socjalizować dziecko z otoczeniem i innymi dziećmi – czy to na podwórku, czy na placu zabaw lub poprzez zabawę z rówieśnikami w rodzinie. Umiejętność poradzenia sobie w grupie pozwoli maluchowi szybciej znaleźć swoje miejsce w przedszkolu.
Najważniejszy w tych pierwszych dniach przedszkolnych jest spokój rodziców, którzy dają przykład i pokazują poddenerwowanym dzieciom, że wszystko jest w porządku. Każda nerwowa sytuacja powinna być rozwiązana ze spokojem, a płacz (w wielu przypadkach też płacz rodziców) nikomu z Was nie pomoże.