Mimo, że jeszcze trwają wakacje, rodzice zaczynają myśleć o powrocie do szkoły ich pociech lub zastanawiają się, czego będą potrzebowali pierwszoklasiści. Wyprawka szkolna związana jest bowiem zazwyczaj z niemałymi wydatkami, dlatego warto planować ją mądrze i rozłożyć zakupy tak, by nie pozbyć się wszystkich pieniędzy w jednym miesiącu. Jednym z ważniejszych wydatków związanych z wyprawką szkolną jest plecak. Tutaj nie ma co oszczędzać, bo to inwestycja w zdrowy kręgosłup dziecka. Z nami wybierzesz plecak idealny dla swojej pociechy!
Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka?
Przed zakupem plecaka należy przejrzeć kilka parametrów, by upewnić się, że dokonujemy właściwego wyboru. W dużej mierze chodzi o to, by plecak nie wyrządził krzywdy plecom i kręgosłupowi malucha, a także by służył dziecku możliwie długo i był wygodny. To ważne, by dziecko nosiło plecak na obu ramionach i nie ma od tego żadnego odstępstwa. Koniecznie musisz nauczyć tego swojego malucha. Zrobiliśmy dla Was przegląd najważniejszych parametrów plecaków, byście wiedzieli, co jest zdrowe dla dziecka!
- Waga plecaka. Można ją obniżyć!
Waga plecaka szkolnego to temat, który co roku budzi wiele kontrowersji wśród rodziców i nauczycieli. To wszystko za sprawą ciężkich podręczników, wyposażania ucznia i zeszytów, które powodują, że nieraz plecak jest prawie tak ciężki jak dziecko! A to prosta droga do trwałego skrzywienia postawy i kręgosłupa dziecka. lekarze szacują, że plecak nie może ważyć więcej, niż 10% masy ciała dziecka. Co oznacza, że maluch ważący 25 kg może nosić plecak, którego waga nie przekracza 2,5 kg (oczywiście z całym wyposażeniem – to nie jest waga pustego plecaka).
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Dlatego też warto odchudzić dziecięcy plecak, a jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest właśnie zakup lekkiego tornistra. Co więcej możemy zrobić, aby nieco ulżyć uczniowi w codziennej drodze do szkoły? Postaw na zeszyty w miękkich okładkach, które są znacznie lżejsze od wytrzymałych zeszytów w twardej oprawie. Nie warto też wyposażać dziecka codziennie we wszystkie przybory szkolne, jakie tylko macie w domu. Wybierz wyłącznie najpotrzebniejsze i codziennie dopasowuj ich listę do planu zajęć. W razie potrzeby dzieci mogą w szkole przecież wymieniać się nożyczki, kredkami czy farbkami. Zastanów się także nad tym, by kupić dziecku podwójny zestaw podręczników, z których jeden będzie maluch nosił do szkoły, a z drugiego uczył się w domu (nie musisz kupować wszystkich książek podwójnie, a jedynie te najpotrzebniejsze lub najcięższe).
Zastanów się także nad tym, w czym dajesz dziecku drugie śniadanie do szkoły. Może pojemnik na kanapki jest zbyt ciężki? A nawet niepotrzebny? Może maluch chce chodzić na obiady do szkolnej stołówki, dzięki czemu z domu będzie zabierał do szkoły tylko wodę zamiast całego zestawu jedzenia?
W dni, w których plan lekcji obejmuje zajęcia sportowe, strój do wychowania fizycznego pakuj dziecku do osobnej torby. Jest to nie tylko wygodne, ale i bardziej higieniczne rozwiązanie.
Możesz też wspólnie ze szkołą podjąć działania zmierzające do tego, by odchudzić dziecięce plecaki. Przede wszystkim szkoła powinna zapewnić maluchom miejsce na zostawianie w klasie niektórych przyborów szkolnych, butów na zmianę czy nawet podręczników. Prace domowe mogą zostać ograniczone lub zadawane tak, by były możliwe do odrobienia na osobnych kartkach czy lekkich zeszytach (zamiast podręczników czy zeszytów ćwiczeń). Może się okazać też, że nie wszystkie podręczniki są potrzebne, a dzieci mogą korzystać z kserokopii, jakie będzie wręczać im nauczyciel.
- Wielkość i pojemność plecaka
Wielkość plecaka musi być dopasowana do rozmiarów dziecka (a nie jego wieku – w końcu nawet małe dzieci mogą się między sobą znacznie różnić). Plecak nie może wystawać ponad głowę dziecka ani zbytnio opadać na pośladki. Najlepiej, aby był nieco niżej niż linia ramion. Wiele można wyregulować szelkami, jednak zbyt dużego plecaka nie uda się maluchowi nosić wygodnie, nawet z najlepszymi szelkami.
- Kształt plecaka
Dobry kształt plecaka dla dziecka odzwierciedla jego plecy, a więc jest prostokątny. Nie powinien być okrągły ani zbyt kanciasty. Szukaj takiego plecaka, który nie będzie wystawał poza boki malucha ani nad jego głową (musi niejako chować się za dzieckiem, aby był wygodny i praktyczny).
- Wytrzymałość plecaka szkolnego
To chyba oczywiste, że dziecięce plecaki powinny być z materiałów, które przetrwają wiele. Najlepszy wybór to materiał wodoodporny i jednocześnie wzmocniony. Jednym z lepszych wyborów jest kordura. Dodatkowo warto przyjrzeć się temu, co znajduje się na dnie plecaka. Dobrze, jeśli jest wzmocniony i ma metalowe nóżki, które zabezpieczają dół plecaka przed przecieraniem i dziurami.
- Tornister, tradycyjny plecak czy torba na kółkach?
Tornistry są dobre dla najmłodszych dzieci, albowiem ich plecy są sztywne i dzięki temu wymuszają prawidłową postawę ucznia w czasie noszenia szkolnych przyborów i książek. Niestety, bardzo często usztywnienie jest okupione dużą wagą plecaka dla dziecka, a co z tym się wiąże – dodatkowym obciążeniem pleców. Czasem maluchy uważają, że tornistry są dla nich zbyt „dziecinne”, a to za sprawą infantylnych napisów czy obrazków na nich umieszczanych. Może więc się okazać, że po ukończonej przez dziecko pierwszej klasie, przyjdzie Ci kupić kolejny, bardziej dorosły dla Twojego dziecka plecak.
Ogromną zaletą plecaków jest ich niska waga w porównaniu do tornistrów czy toreb na kółkach. Współcześnie plecaki nie są wyłącznie torbami, które zakłada się na plecy, ale mają specjalne profilowane plecy, dodatkowe gąbki i usztywniacze, które pozwalają trzymać dziecku prawidłową postawę podczas noszenia. Z tego względu są i wygodne, i bezpieczne, a w znaczącej większości też znacznie tańsze niż tornistry. Ponadto na ich korzyść przemawia ogromna ilość uniwersalnych wzorów, które można dopasować do potrzeb i upodobań dziecka.
Wiele osób jednak decyduje się na zakup dla dziecka do szkoły torby na kółkach, uważając, że jest znacznie mniej obciążająca dla kręgosłupa i pleców dziecka. Niestety, i taka torba może powodować skrzywienia postawy – w końcu maluch ciągnie za sobą torbę jedną ręką, będąc wygiętym w jednym kierunku. Obciążenie nie jest rozłożone równomiernie. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że stelaż potrzebny do zamontowania kółek oraz rączki do ciągnięcia zwiększają wagę takiego plecaka. Torba na kółkach nie przyda się maluchowi, który ma wyboistą drogę do szkoły lub musi wsiadać do autobusu czy tramwaju. W takich sytuacjach kółka się nie sprawdzą, a dziecko i tak będzie musiało podnosić plecak i go przenosić.
- A może torba na ramię?
Torba na ramię do szkoły dla dziecka to najgorszy wybór, jaki możemy sobie wyobrazić. Obciąża jedną stronę ciała dziecka, ciężar rozkłada się nierównomiernie i już po kilku tygodniach możemy wybrać się z dzieckiem do lekarza, bo zacznie skarżyć się na bóle pleców i kręgosłupa. Torby dla dzieci sprawdzają się tylko wtedy, gdy są to małe torebeczki na drobne i chusteczki higieniczne, które dziecko zabiera na szkolne wycieczki. W żadnym razie nie warto kupować toreb do noszenia podręczników i przyborów szkolnych.
- Dodatki i udogodnienia
Trzeba też zwrócić uwagę na to, by plecak miał wiele dodatkowych kieszonek i skrytek, które pozwalają sensownie rozłożyć ciężar i poukrywać różne, drobne przedmioty, które przydadzą się dziecku w szkole. Niech nie będzie ich jednak zbyt wiele, gdyż maluch może się zagubić w ich gąszczu i nie znajdzie potrzebnych mu kredek, długopisów, pędzelków czy chusteczek na czas. Dotyczy to szczególnie pierwszoklasistów, którzy są tak zaaferowani nową sytuacją i tak zagubieni, że odnalezienie czegokolwiek w plecaku może sprawiać im duże problemy. Z pewnością przyda się także duża boczna otwarta kieszeń z materiału lub siatki, w której wygodnie będzie maluchowi nosić butelkę z wodą lub drugie śniadanie od mamy.
Inne udogodnienie to usztywnione plecy – przy pomocy specjalnej pianki, która jednocześnie pozwala oddychać plecom dziecka (to system wentylacji). Tył plecaka szkolnego powinien wyglądem przypominać plecak sportowy (w końcu nie bez przyczyny to najwygodniejszy i najzdrowszy rodzaj plecaka). Przed zakupem przyjrzyj się także szelkom, jakie ma plecak. Nie mogą być cienkie, bo będą wpijały się w ramiona malucha, ale jednocześnie nie mogą być zbyt szerokie, bo będą opadały. By wybrać idealnie, warto po prostu wybrać się na zakupy i przymierzyć plecak z dzieckiem. A dodatkowe sprzączki na talii powodują, że ciężar dziecięcego plecaka rozkłada się równomiernie.
Pamiętaj też o koniecznych odblaskach – na szelkach oraz na części tylnej plecaka. Może dziecko wyglądające w plecaku jak chonika na Boże Narodzenie to przesada, ale jeśli ma to uchronić je od nieszczęścia, z pewnością warto zainwestować w plecak z odblaskami wmontowanymi na stałe (dziecko wtedy ich nie odczepi „dla zabawy”).
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Plecak szkolny TOPGAL CHI 804
Topgal jest marką plecaków i wyposażenia szkolnego dla dzieci i młodzieży. Wymieniony model waży 1 kg, a jego wymiary to 41 x 30 x 23 cm (wys. x szer. x gł.). Wykonany jest całkowicie z poliestru, który nie przyjmuje zabrudzeń, a w razie potrzeby bardzo łatwo się go czyści. Ponadto dno wzmocniono metalowymi nóżkami. Producent zachwala go za dwie komory, które bez problemu mieszczą format A4 i są bardzo pojemne. W przedniej komorze znajduje się kieszeń na dokumenty i identyfikator, dzięki czemu dziecko ma je zawsze pod ręką. Na przodzie plecaka są dwie kieszenie. Górna zawiera uchwyt na klucze. Kieszeń na butelkę jest umieszczona z boku plecaka, co zapewnia łatwy dostęp do napojów.
Plecak TOPGAL CHI 804 ma wygodne wyprofilowane plecy usztywniane stelażem. Maluch nie będzie się więc skarżył na ból pleców ani kręgosłupa. To świetnie rozwiązanie dla jego zdrowia.
Na plecaku znajdują się także wyraźne elementy odblaskowe, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka. Poza tradycyjnymi szelkami, plecak wyposażony jest w pas na biodra, który rozkłada obciążenie.
Plecak na kółkach PASO
PASO to polski producent plecaków zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Marka polecana jest ze względu na solidność wykonania oraz dopracowanie każdego elementu swojego wyrobu. Przedstawiamy ciekawy model plecaka na kółkach PASO, który dostępny jest niemal w każdym wzorze i kolorze, dzięki czemu i dziewczynki, i chłopcy wybiorą coś dla siebie.
Plecak składa się z dwóch głównych komór oraz kilku kieszeni pobocznych, w tym także kieszeni bocznej otwartej – dobrej na butelkę z wodą. Rączka, wykonana z aluminium, jest dowolnie chowana lub wyciągana w zależności od potrzeby. Kółka wykonane są z miękkiego kauczuku, więc świetnie prowadzą się na różnych powierzchniach. Wymiary plecaka PASO to 45 x 30 x 20 cm (wys. x szer. x gł.).
Dodatkowo możesz dokupić do plecaka PASO saszetkę na biodra lub piórnik z takiego samego materiału, z jakiego wykonano plecak.
Tornister szkolny Herlitz Smart
Chyba nie ma na świecie bardziej popularnej firmy produkującej akcesoria szkolne niż Herlitz, który w swojej ofercie ma nie tylko długopisy czy notesy, ale też designerskie plecaki i tornistry dla uczniów.
Tornister szkolny Herlitz Smart mimo tego, że jest tradycyjnym, sztywnym tornistrem, ma wyprofilowane plecy, które dopasowane są do kształtu pleców dziecka, a jednocześnie zapewniają wentylację powietrza. Szelki mają system łatwego odpinania i zapinania. Zamontowano na nich elementy odblaskowe wysokiej jakości firmy M3. Wymiary tornistra to 38 x 30 x 21 cm (wys. x szer. x gł.), a waga zaledwie 0,9 kg.
Plecak wykonany jest z materiału łatwego do czyszczenia i dostępny jest w różnych wzorach – od neutralnych, uniwersalnych po zindywidualizowane wzory z bohaterami dziecięcych bajek.