Pewnie wielu z Was może pochwalić znajomością, której początek dały spotkania na placu zabaw – jednym z ważniejszych miejsc w życiu dziecka. To tutaj nawiązuje ono pierwsze (choć czasem trwające całe życie) przyjaźnie; to tutaj rozwija koordynację ruchową, bawiąc się na karuzelach, huśtawkach, zjeżdżalniach; to tutaj puszcza wodze fantazji, budując skomplikowane budowle z piasku. A skoro o piasku mowa...
Zabawy w piasku – kreatywne i pożyteczne
Piasek to niezastąpiony materiał do zabaw rozwijających u dziecka motorykę małą, czyli sprawność dłoni i palców. Podobnie jak lepienie z plasteliny, rysowanie czy sznurowanie butów, aktywność ta doskonali zdolności manulane, niezbędne w późniejszym życiu, m. in. podczas nauki piasania.
Dzieciaki mogą godzinami bawić się piaskiem tylko przy pomocy własnych dłoni, warto jednak zabrać ze sobą zabawki do piaskownicy. Wiaderko i grabki (choć niezbędne), stanowią zaledwie niewielką część przydatnych gadżetów. Dobrym pomysłem jest zakup młynka do piasku (można go wykorzystać również do wody) czy pojazdów wożących piasek. Warto również zabrać ze sobą te zabawki, które nie są dedykowane specjalnie do zabaw w piaskownicy, ale są lubiane przez dziecko – ważne jednak, by piasek nie mógł ich uszkodzić (odpadają więc zabawki ze złożonym mechanizmem, interaktywne itp.). Tak naprawdę ogranicza Was tylko własna wyobraźnia, świetne akcesoria do zabawy w piaskownicy mogą znaleźć się również w... kuchni lub łazience.
Zalety i wady domowej piaskownicy
Jeżeli dysponujecie własnym ogródkiem, możecie stworzyć dziecku mini plac zabaw tuż pod własnym oknem. Takie rowzwiązanie ma jednak pewne minusy – pociecha bawiąca się sama nie ma możliwości rozwijania umiejętności społecznych. Starajcie się więc stworzyć namiastkę ogólnodostępnego placu zabaw – zapraszajcie równieśników, aby maluch mógł w trakcie zabawy nawiązywać pierwsze kontakty towarzyskie. Piaskownicowe kłótnie o wiaderko i łopatkę to prawdziwa szkoła życia i rozwiązywania konfliktów!
Własna piasownica ma jednak dużo więcej plusów, niż minusów. Przede wszystkim możemy kontrolować stan jej czystości. Piasownice na publicznych placach zabaw są bardzo narażone na zanieczyszczenia, wśród których szczególnie niebezpieczne dla zdrowa mogą być odchody zwierząt czy osobniki padłe. Ponadto nie możemy mieć pewności, czy dziecko nie znajdzie w piasku szkła ani innego tworzywa, którym może się skaleczyć. Przydomowa piaskownica eliminuje ten problem.
Jak wybrać domową piaskownicę?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na piasownicę plastikową czy drewnianą, najlepsza będzie taka, która jest zamykana. Zamknięcie stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed zanieczyszceniami, o których była mowa wyżej.
Niektóre piaskownice plastikowe mogą też spełniać funkcję basenu, jest to więc ich dodatkowy atut. Natomiast decydując się na piaskownicę drewnianą zwróćmy uwagę na to, czy produkt został odpowiednio zaimpregnowany, dzięki czemu przetrwa w nienaruszonym stanie zmieniające się warunki atmosferyczne.