Czytanie dziecku ma wiele korzyści – maluch rozwija się szybciej, pobudza swoją wyobraźnię oraz rozszerza horyzonty. Rodzice nie zawsze mają odpowiednią ilość czasu, aby poświęcić go dziecku i czytaniu, dlatego tak ważne jest zarażanie pasją do książek już najmłodsze dzieci, a następnie nauka czytania. Podpowiadamy, jak szybko i z przyjemnością dla rodzica oraz malucha nauczyć się czytać.
Początki nauki czytania
Nie ma jednoznacznego wieku odpowiedniego na naukę czytania, najlepiej jest obserwować swoje dziecko, sprawdzać, czy jest zainteresowane czytaniem i czy nabiera już umiejętności pozwalających mu na chociażby chwilowe skupienie. Poza tym pamiętaj przede wszystkim, że dziecko lubi się bawić, natomiast uczyć już mniej chętnie. Dlatego naukę czytania trzeba tak zaplanować, aby dziecko uczyło się przez zabawę. Tylko w ten sposób szybko się nie znudzi, a jednocześnie zapamięta więcej. Świetnym sposobem na naukę poprzez zabawę jest wykorzystanie kolorowanek i kolorowanie literek, co pozwala zapamiętywać kształty odpowiadające poszczególnym literom.
Poza kolorowankami świetnie sprawdzą się puzzle z literami pozwalające składać całe wyrazy, klocki drewniane czy wykonane z tworzywa. Bardzo ważne jest, aby były kolorowe i poza literami zawierały obrazki ułatwiające zapamiętywanie liter oraz całych słów.
Jak nauczyć dziecko czytać całymi wyrazami?
Dziecko za pomocą kolorowanek i puzzli może nauczyć się poszczególnych liter oraz wyrazów, jednak sztuką jest nauczyć dziecko składać nowe dla siebie wyrazy i odczytywać je bezbłędnie. Warto wtedy zacząć naukę od samogłosek ustnych (a, o, i, u, e, potem ó, y), następnie powoli łączyć je ze spółgłoskami w sylaby (mo, no, to, ko itp.). Dzięki temu dziecko zapamiętuje i litery, i możliwe połączenia, z których składają się wyrazy.
Do takiej nauki warto skorzystać z dostępnych w księgarniach książeczek z czytankami sylabowymi. Zawierają wyłącznie proste słowa, a są jednocześnie ciekawe dla maluchów.
Nauka czytania metodą Montessori
Metoda Montessori to znana koncepcja edukacji, która ma również wypracowany system nauki czytania najmłodszych dzieci. Przyjmuje się, że nie warto czekać do wieku szkolnego, a już od 3–4 roku życia zapoznawać dziecko z literami, przy czym dziecko najpierw poznaje litery pisane. Według tej koncepcji bowiem taka kolejność jest bardziej naturalna, a po poznaniu liter pisanych, maluch szybko opanuje te drukowane.
Dziecko uczy się za pomocą alfabetu sensorycznego, który może dotknąć, a wypukłość każdej z liter ułatwia jej zapamiętanie. Oryginalne tablice do nauki czytania Montessori wykonane z drewna i naklejonego nań delikatnego papieru ściernego w kształcie liter pisanych. Inne takie tabliczki mogą być wykonane z żłobionego drewna, plastiku czy chociażby zrobione samodzielnie z ulubionych materiałów. Innowacyjność tej metody polega na tym, że dziecko poznaje pismo wszystkimi zmysłami.