Pożegnanie maluszka z pieluchą to często droga przez prawdziwą mękę. Dziecko nie potrafi się do tego przyzwyczaić, woli wygodne pieluchy i zapomina o tym, że właśnie jej na sobie nie ma… Co zrobić, żeby przekonać dziecko do porzucenia pieluch? Jak przekonać malucha do korzystania z nocnika? Mamy dla Was kilka rad.
Kiedy jest najlepszy czas na rezygnację z pieluch?
Macie już dość przewijania, ciągłego pamiętania o tym, aby zmienić dziecku pieluchę i wydawania góry pieniędzy na pieluchy? Warto rozważyć bardziej ekonomiczny i „dorosły” nocnik. Najlepszy czas na odpieluchowywanie to czas miedzy 20. a 30. miesiącem życia dziecka. Warto zaczynać dość wcześnie, ponieważ w pewnym momencie – około 3 roku życia dziecko zaczyna przejawiać cechy indywidualne i możemy mieć do czynienia z poważnym buntem z jego strony. Ponadto zbyt długie chodzenie w pieluszce może powodować osłabienie mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu i kału.
Często też dziecko samo wysyła nam sygnały, że to najlepszy czas. Szczególnie wtedy, gdy odchodzi w kąt, aby się załatwić, chociażby w pieluszkę. Może też zacząć wyrażać swoje prośby o zmianę pieluchy czy zabranie go z widocznego miejsca celem załatwienia się. Zauważa się również, że to dziewczynki dużo szybciej odzwyczajają się od pieluch na rzecz nocnika.
Pierwsze kroki w nauce samodzielnego sikania
Przede wszystkim powinniście wytłumaczyć malcowi, do czego służy nocnik. Do tego celu nie wystarczy zwykła opowiastka – posadźcie na nim misie, lalki, możecie też spróbować usiąść samodzielnie. Pozwólcie dziecko „zapoznać” się z nocnikiem, nich się nim bawi nawet, jeśli nie będzie początkowo służył do celów wyłącznie higienicznych.
Gdy widzicie, że dziecko chce się załatwić, przebiera nóżkami, wykorzystajcie chwilę i posadźcie go na nocnik, aby tam zrobił siku. To pozwoli mu oswajać się z nowym doświadczeniem. Początkowo dziecko za każde poprawne skorzystanie z nocnika powinno być nagradzane – nie zapominajcie o tym, aby je chwalić, wyrażać swój zachwyt, a nawet możecie uciec się do drobnego przekupstwa.
Pomocne gadżety
Oczywiście najważniejszy jest właściwy nocnik, czyli dobrany do wzrostu i wieku dziecka. Jednak aby był atrakcyjny dla malucha, poszukajcie nocnika z ulubionymi postaciami z bajek, w ulubionych kolorach oraz prostych kształtach. Przydatne okażą się również książeczki czy bajki, w których bohaterowie opanowują trudną sztukę korzystania z toalety.
Świetnym gadżetem jest także siusiająca lalka, która może zostać przykładem prawidłowego sikania. Starajcie się też nie ubierać dziecka zbyt grubo ani w ubrania, które mogą stanowić problem przy rozbieraniu naszej pociechy. W końcu w wyścigu do nocnika liczy się każda sekunda!
Początkowo nauka może iść opornie, ale dzięki naszym radom, szybko zapomnicie o pieluchach. Nie zrażajcie się jednak, szczególnie nocami, gdy dziecko nie ma wykształconego jeszcze odruchu korzystania z toalety. Niektóre dzieci nawet do 5. roku życia korzystają w nocy z pieluszek.