Czasy, w których w większości domów dzieci tuż po dobranocce obowiązkowo kładły się spać, powoli odchodzą w zapomnienie. Najmłodsi zasypiają coraz później i często z trudnością. Jak zaradzić dziecięcym problemom ze snem?
Gdy niemowlę nie może zasnąć…
Zdiagnozowanie przyczyny problemów ze snem u niemowląt jest łatwe i trudne jednocześnie. Trudne, bo niemowlę nie komunikuje się z rodzicami za pomocą słów. Możemy się więc tylko domyślać, że maleństwu doskwiera nocny głód, mokra pieluszka, czy też bolesne kolki. To akurat dość prosto ustalić, gorzej, jeśli zaradzimy już całemu arsenałowi potencjalnych powodów wieczornego płaczu, a nasze dziecko nadal nie śpi.
Jeżeli przed snem zaspokoimy wszystkie potrzeby naszego dziecka (jedzenie, sucha pieluszka) i wiemy, że problem z zaśnięciem nie wynika z choroby czy na przykład wyżynających się akurat zębów, przyjrzyjmy się naszemu stylowi życia. Czy usypiając dziecko nie wpatrujemy się w ekran komputera? Czy nie świecimy mu po oczach trzymanym w ręku telefonem, gdy odpisujemy na „bardzo ważnego smsa”? A może zamiast zapewnić maluszkowi wieczorne wyciszenie, siadamy z nim przed telewizorem i toczymy głośne dysputy zresztą rodziny? Nie dziwmy się wówczas, że nie śpi.
Bezsenność przedszkolaka
Problemy ze snem przedszkolaków i młodszych uczniów mogą mieć różne podłoże. Bardzo często są efektem skumulowanych napięć i dziecięcych lęków. Dziecko nie może zasnąć, gdy w jego życiu wiele się zmienia (nowe przedszkole, przeprowadzka, kłótnia z rówieśnikami itp.).
Do problemów ze snem starszaków, podobnie jak i niemowląt, również rodzice przykładają czasem rękę. Przymykanie oka na długie oglądanie telewizji tuż przed snem, nie egzekwowanie stałej pory wieczornego odpoczynku, ale także nieregularny rytm całego dnia, niewłaściwa dieta, zbyt mało ruchu – powody można mnożyć i jak łatwo zauważyć, są to te same przyczyny problemów ze snem, które… trapią dorosłych!
Jak uniknąć problemów ze snem u dzieci?
Jeżeli marzymy o zasypiającym bez problemów dziecku, od pierwszych chwil jego życia powinniśmy dbać o regularność rytmu jego dnia. Trudno o nim oczywiście mówić w przypadku noworodków czy młodszych niemowląt, ale z każdym miesiącem życia coraz łatwiej ustalić, które aktywności wiążą się z danymi porami.
Konsekwentnie organizujmy maluchowi odpowiednie warunki do spania: wywietrzony pokój, zgaszone lub chociaż przytłumione światło, izolacja od hałasu. Przywiązujmy wagę do wieczornych, wyciszających rytuałów: lekkostrawna kolacja, ciepła kąpiel, wyciszający masażyk, zakładanie ulubionej piżamki, opowiadanie bajek, kołysanka. Budujmy w dziecku poczucie, że sen i odpoczynek są ważną częścią życia, bo zapewniają naszemu organizmowi regenerację i zdrowie. A przede wszystkim w ciągu dnia uważnie słuchajmy, co dzieci mają nam do powiedzenia – rozmowa może zapobiec problemom ze snem na tle emocjonalnym.