Właściwy sposób przechowywania mleka mamy pozwala podtrzymać naturalny sposób karmienia niemowlęcia, nawet jeśli mama wróci do pracy. Jednak prawidłowe obchodzenie się z naturalnym mlekiem to nie taka prosta sprawa. Dlatego przeczytaj nasz poradnik o przechowaniu mleka odciągniętego z piersi mamy.
W czym przechowywać odciągnięte mleko?
Odciągnięte mleko należy przechowywać włącznie w sterylnych pojemnikach, ze znanego źródła. Pojemniki powinny być najlepszej jakości. Co to oznacza? Warto postawić na specjalne pojemniki do przechowywania pokarmu, ponieważ są one w pełni bezpieczne – nie zawierają bisfenolu A, czyli substancji, która może wejść w reakcję z mlekiem i pogorszyć jego jakość. Pojemniki nie powinny też być szklane.
Zasady przechowywania mleka
Nawet najlepszej jakości pojemnik przed napełnieniem należy wyparzyć lub poddać innego rodzaju sterylizacji (świetnie, jeśli posiadasz sterylizator). Pojemnika nie należy napełniać w całości, ponieważ zamrożone zwiększa swoją objętość. Nie warto też napełniać pojemników ilością mleka większą, niż standardowo zjada nasze dziecko – niewykorzystane mleko będziesz musiała wyrzucić, a zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że pokarmu nie można marnować…
Jak długo można przechowywać mleko? Jest to zależne od temperatury, w jakiej będziemy je trzymać. Jeśli będzie to temperatura pokojowa (między 18 a 25 st.C), mleko będzie dobre do spożycia około 4-6 godzin po odciągnięciu. W lodówce przetrwa do 6 dni, natomiast jeśli zdecydujemy się na zamrożenie mleka jego ważność będzie trwała nawet do 3 miesięcy (zwykły zamrażalnik – element lodówki). Na pojemniku zapisz datę i godzinę napełnienia, by mieć pewność, że mleko będzie świeże i można będzie podać je maluszkowi.
Podgrzewanie mleka z lodówki
Mleka nie podgrzewamy w mikrofalówce, ale po wyjściu z lodówki należy dać mu około godziny na wyrównanie temperatur. Następnie mleko można przełożyć do garnka z ciepłą wodą (temperatura do 37 st.C) i czekać aż się ogrzeje. Najszybszym rozwiązaniem jest wykorzystanie podgrzewacza do butelek.
Zwróć uwagę, że na mleku może pojawić się żółta warstwa – to nic innego jak tłuszcz oddzielający się od mleka. Mleko nie jest zepsute, wystarczy je wymieszać, delikatnie poruszając butelką (nie wzburzać!).
Jak podgrzać mleko z zamrażalnika?
Odciągnięte mleko z zamrażalnika powinno rozmrażać się powoli, najlepiej w lodówce, kilkanaście godzin przed podaniem. Następnie ogrzewamy je do temperatury pokojowej, a potem postępujemy podobnie, jak w przypadku mleka z lodówki (garnek z ciepłą wodą lub podgrzewacz do butelek).
Pamiętaj, że nie wolno zamrażać ponownie już raz rozmrożonego mleka. To, czego dziecko nie zje, należy wyrzucić.