Piasek kinetyczny, ciastolina, masa solna… mas plastycznych do zabaw dla dzieci jest tak wiele, jak zabaw, jakie można z nich wymyślić. Takie masy to świetny element zabaw kreatywnych i sensorycznych dla dzieci w każdym wieku. Wiele z nich możecie zrobić w domu samodzielnie, dzięki temu nie będą toksyczne, a wręcz przeciwnie – bezpieczne dla maluchów. Już samo robienie masy może być świetną zabawą. Poznajcie przepisy na najlepsze masy plastyczne dla dzieci.
Masa solna
Najbardziej popularna i najłatwiejsza do wykonania jest masa solna. Znamy ją niemal od zawsze, a masą solną bawili się również nasi rodzicie i dziadkowie. Jej zaletą jest nie tylko łatwość wykonania, ale także możliwość utrwalenia powstałych z niej figurek, odcisków (np. stóp lub rączek dziecka) oraz obrazków. Masę solną utrwala się w piekarniku, zapiekając w temperaturze do 140 st. C.
Masę solną wykonamy z 1 szklanki mąki połączonej z 1 szklanką soli (drobnoziarnistej). Łączymy je z łyżką oleju oraz wodą (dodajemy wodę do momentu, aż masa nabierze jednolitej, plastycznej konsystencji). Masa solna z tego przepisu jest biała lub delikatnie szarawa, a jej kolor możemy zmienić dodając naturalne barwniki (cynamon, kurkumę, sok z buraka, kakao).
Przepis na piasek kinetyczny
Piasek kinetyczny robi ostatnio furorę wśród maluchów. Jego bajeczne kolory oraz niespotykana konsystencja to świetna zachęta do kreatywnej zabawy. Możecie piasek kinetyczny zrobić samodzielnie przy pomocy dwóch składników! W przepisie na piasek do zabawy jest bowiem tylko mąka i olej (2 szklanki mąki, 0,5 szklanki oleju). Jeśli zależy Wam na kolorowej masie, część mąki zastąpcie kolorowym kisielem, drobną galaretką w proszku, kurkumą lub cynamonem.
Domowa ciastolina
Znacie ciastolinę Play Doh? Z pewnością kojarzycie tę lepszą wersję plasteliny, która w każdym zestawie oferuje wiele dodatkowych gadżetów – sprzęt do wyciskania i formowania dowolnych kształtów. Ciastolinę przy pomocy naszego prostego przepisu zrobicie też w domu.
W misce zmieszajcie 2 szklanki mąki, 1 szklankę bardzo drobnej soli, 2 łyżki oleju roślinnego, 2 łyżki proszku do pieczenia i 1,5 bardzo gorącej (wrzącej) wody. Całość energicznie wymieszajcie. Dla uzyskania żywych kolorów dodajcie barwników spożywczych (na etapie dodawania wody) lub farbek plakatowych. By domowa ciastolina nie była produktem jednodniowym, należy dodać do niej trochę kwasku cytrynowego i przechowywać w niezamykanym pudełku.