Rehabilitacja niemowląt metodą Vojty pomaga dzieciom z uszkodzonym układem nerwowym oraz wcześniakom, które mają zaburzony wzorzec ruchowy. Metodę Vojty stosuje się także u dzieci z porażeniem mózgowym, przepukliną układu nerwowego, okołoporodowym uszkodzeniem splotu barkowego czy wadami ułożenia ciała. Podpowiadamy, na czym polega, jakie są jej wskazania i przeciwwskazania.
Na czym polega rehabilitacja metodą Vojty?
Najważniejszą zasadą rehabilitacji metodą Vojty jest jej wczesne rozpoczęcie, czyli już od pierwszych miesięcy (a nawet dni) życia. Jej autor, czeski profesor Vaclav Vojta, udowodnił, że zbyt późno rozpoczęta rehabilitacja nie przynosi wymiernych efektów i może być powodem stałych problemów ruchowych dziecka, nawet w życiu dorosłym.
Profesor Vojta ustalił wzorce sekwencji ruchów dziecka dotyczące zarówno chodzenia, wstawiania, jaki i sięgania czy chwytania. Udowodnił, że zasady te są niejako uśpione w każdym dziecku, nawet w tym niepełnosprawnym, należy je tylko właściwie wywołać, uruchomić. Jak to zrobić? Należy uciskać i masować odpowiednie punkty na ciele dziecka, aby te ruchy obudzić. Dziecko należy rehabilitować kilka razy dziennie, co trzy godziny – początkowo u specjalisty, potem rodzice otrzymują wskazówki, jak robić to samodzielnie w domu.
Wskazania i przeciwwskazania do leczenia metodą Vojty
Wskazaniem do rozpoczęcia rehabilitacji metodą Vojty jest zaburzenie napięcia mięśniowego lub ośrodkowej koordynacji ruchowej. Ponadto rehabilitacji pododaje się niemowlęta z dysplazją stawu biodrowego, asymetrią ułożenia ciała, uszkodzeniami nerwów, przepukliną czy mózgowym porażeniem dziecięcym. Metoda Vojty to także profilaktyka przy takich schorzeniach, jak zespół Aspergera, zespół Downa oraz zespół Pradera-Williego.
Z kolei z terapii wyklucza zły stan zdrowia dziecka, złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała oraz wszelkie infekcje. Z rehabilitacji należy także zrezygnować przy biegunce, wymiotach, niewydolności krążeniowej i oddechowej oraz w dniu szczepienia.
Co może zaniepokoić rodziców?
Rodzicom ciężko zauważyć pierwsze objawy schorzeń, które kwalifikują dziecko do podjęcia rehabilitacji metodą Vojty, ale Waszą uwagę powinno zwrócić przede wszystkim „dziwne” zachowanie dziecka. Co mamy na myśli? To w szczególności trudności w zasypianiu, nierówny sen, brak wodzenia wzrokiem za zabawkami i rodzicami oraz brak zainteresowania światem (około 2 miesiąca życia). Dziecko z zaburzeniami napięcia mięśniowego często pręży się, odgina głowę do tyłu, odwraca na jeden bok i patrzy w jednym kierunku.
Gdy idziecie z dzieckiem do specjalisty, koniecznie upewnijcie się, że posiada on właściwy certyfikat, który pozwala mu leczyć niemowlęta i je diagnozować. Nie może być to pierwszy lepszy fizjoterapeuta, ale osoba wyszkolona w tej dziedzinie. Poza tym w leczeniu przyda się duża liczba zabawek aktywizujących maluchy – interaktywnych, wymagających skupienia wzroku i mięśni, oraz mat edukacyjnych.