Przeziębienie w ciąży znacznie trudniej wyleczyć niż w przypadku zwykłego osłabienia organizmu. Przede wszystkim ciężarna nie może stosować praktycznie żadnych leków dostępnych w aptekach, a nawet najmniejszą dawkę paracetamolu musi konsultować z lekarzem. Gorączka, katar, osłabienie nie mijają tak szybko i potrafią być naprawdę nieznośne. Sprawdź, jak radzić sobie z przeziębieniem w ciąży domowymi sposobami.
Katar i kaszel w ciąży
Katar jest wyjątkowo upierdliwą dolegliwością, tym bardziej, że nie możemy zastosować popularnych sztyftów do nosa zawierających olejki eteryczne. Młodej mamie pomogą czosnek i cebula, które określane są jako domowe antybiotyki. Doskonałe działanie bakteriobójcze ma także chrzan – jego tarty korzeń możesz dodawać do swoich dań. Sprawdzą się również inhalacje z soli fizjologicznej.
Męczący bywa kaszel, który jest wyjątkowo niebezpieczny – może przyspieszyć skurcze macicy, wywołując nawet poród. Dlatego, jeśli będzie utrzymywał się zbyt długo, koniecznie idź do lekarza. W domu natomiast spróbuj go załagodzić pijąc herbatę z imbirem, mieszankę oliwy z oliwek z imbirem, a także domowym syropem z cebuli, czosnku, cytryny i cukru (nie używaj miodu, gdyż może Cię uczulić).
Gorączka w ciąży
Gorączka u ciężarnej może zagrażać dziecku, jeśli wynosi powyżej 38 st.C. A gdy utrzymuje się więcej niż 3 dni, musisz iść do lekarza. Zacznij spożywać produkty, które działają napotnie, obniżając temperaturę ciała. To przede wszystkim czosnek, imbir, cynamon oraz kwiaty lipy (to ostanie polecamy w naparach).
Ciekawym sposobem jest także kąpiel w letniej wodzie, ale pamiętaj, że letnia woda to nie to samo, co woda lodowata! Zbyt zimna może doprowadzić do wstrząsu. Całość kuracji dopełnij witaminą C, ale w naturalnej postaci – nać pietruszki, żurawina, truskawki, borówki. Nie przesadzaj jednak z cytrusami, gdyż mogą mieć silne działanie uczulające.
Pamiętaj też o tym!
W łagodzeniu objawów przeziębienia w ciąży ważne jest również to, by nie wychodzić z domu bez ważnej potrzeby, a chodzenie do pracy to prawdziwa zbrodnia. Lepiej wygrzać się pod kołdrą, przeczekać najgorszy czas w czterech ścianach, nie ryzykując pogłębiania choroby.
Ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Pij dużo wody, soków oraz ciepłej herbaty. W czasie przeziębienia możesz nie odczuwać głodu, ale w leczeniu przeziębienia w ciąży szczególnie ważna jest zdrowa i pełna składników odżywczych dieta. W ciąży jedz dużo warzyw, owoców, zupy oraz produkty z pełnego ziarna.
Ostrzegamy jednak, że sposoby te nie przyspieszą wyzdrowienia, a jedynie pomogą złagodzić objawy i pomóc Wam mniej boleśnie przejść przez chorobę. Także uzbrójcie się w cierpliwość!