Ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Ucho zewnętrzne to małżowina i zewnętrzny aparat słuchowy, który jest odseparowany od ucha środkowego jedynie błoną bębenkową. Ucho środkowe połączone jest z gardłem cienkim przewodem tzw. trąbką słuchową, która służy do zachowania odpowiedniego ciśnienia w uchu. Niestety poprzez to połączenie do ucha mogą dostawać się różne drobnoustroje, wirusy i bakterie. Ucho wewnętrzne to najbardziej złożony element ucha. Ten złożony system czasem szwankuje, co daje o sobie znać m.in. bólem. Skąd bierze się ten problem?
Ból ucha u dziecka
Do zakażenia ucha u dziecka najczęściej dochodzi poprzez trąbkę słuchową tzw., trąbkę Eustachiusza, która łączy ucho z nosogardzielą. Bakterie czy wirusy, które powodują katar lub zapalenie gardła, mają bardzo łatwą drogę, aby przedostać się do ucha. Dlatego jest tak bardzo ważne, żeby leczyć choćby najmniejszą infekcję i reagować już przy pierwszych objawach, by nie dopuścić do zakażenia kolejnych narządów.
Ból ucha u dziecka nie zawsze połączony jest z inną infekcją, może mieć też związek z wyrastającymi zębami czy urazem zewnętrznym (małe dzieci często lubią wkładać różne przedmioty do ucha). Ból taki może początkowo objawiać się delikatnym kłuciem i nigdy nie powinniśmy go lekceważyć.
Objawy zapalenia ucha u dziecka
Zapalenie ucha to częsta dolegliwość u dzieci. Trąbka słuchowa jest znaczne krótsza niż u osoby dorosłej, dlatego np. zapalenie górnych dróg oddechowych może ją całkowicie zablokować, zamykając tym samym płyn w uchu środkowym. Gromadzący się tam płyn powoduje uciskanie błony bębenkowej, co w konsekwencji doprowadza do dotkliwego bólu ucha u dziecka.
Objawy:
- Malutkie dzieci próbują rączką dotykać ucho lub je zakryć
- Przy uciskaniu wyrostka sutkowatego może powstawać ból
- Niepokój i zaburzenia snu
- Złe samopoczucie i marudzenie
- Szum w uszach
- Utrata apetytu
- Silny i rozpierający ból ucha
- Bóle głowy
- Gorączka (chociaż nie zawsze występuje)
- Upośledzenie słuchu o różnym nasileniu
- Uczucie pełności w uszach
Leczenie bólu ucha u dziecka
Leczenie zależy od rodzaju zakażenia i od czynnika, który je wywołał. W początkowej fazie możemy sami próbować pomóc dziecku w bólu ucha, wspomagając się dostępnymi środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Można też zastosować preparaty, które są dostępne bez recepty. W aptece można kupić środki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne na bazie olejków roślinnych.
Jednak przy utrzymującym się długotrwałym bólu ucha u dziecka i pojawieniu się dodatkowych objawów chorobotwórczych należy skorzystać z porady lekarskiej.