Dobre i świadome przygotowanie do porodu to klucz do sukcesu. Pozwoli oszczędzić wiele nerwów i stresu, a także pozwoli Ci cieszyć się tą ważną chwilą w pełni. Podpowiadamy, jak właściwie przygotować się do porodu, co ćwiczyć, czy warto chodzić do szkoły rodzenia, jak wybrać miejsce porodu oraz co spakować do szpitala. Dasz radę!
Aktywność fizyczna w czasie ciąży
Aktywność fizyczna w czasie ciąży nie jest zabroniona, a nawet wręcz przeciwnie – uważa się, że wskazana. Oczywiście tylko wtedy, gdy ciąża przebiega prawidłowo i lekarz nie wydał ciężarnej innych zaleceń. Ćwiczenia są świetnym przygotowaniem do porodu, ponieważ wzmacniają wytrzymałość ciała, wydolność organizmu, rozciągają mięśnie, rozluźniają ciało, likwidując różne napięcia oraz poprawiając samopoczucie przyszłej mamy. Ponadto są gwarantem szybkiego powrotu do dobrej kondycji i szczupłej sylwetki już po rozwiązaniu.
Gdzie ćwiczyć w czasie ciąży? Wiele klubów fitness dostosowuje swoją ofertę dla kobiet w ciąży, proponując im jogę (jest naprawdę świetna!), łagodne ćwiczenia rozciągające, pilates, ćwiczenia aktywnego porodu oraz mało wymagające zajęcia typu fitness. Oczywiście wybór zajęć należy dopasować do samopoczucia i trymestru ciąży – inną wytrzymałość mają kobiety na początku ciąży, inną pod jej koniec. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z basenu w czasie ciąży. To mało wymagający sport, który jednocześnie angażuje wszystkie mięśnie.
Również w domu można ćwiczyć w ramach przygotowania się do porodu. Specjaliści polecają szczególnie gimnastykę rozciągającą, spokojny taniec oraz spacerowanie. Podstawowe, proste figury jogi wykonasz także w zaciszu własnego salonu. Z ćwiczeń jogi poleca się przede wszystkim niewymagającą pozycję krawca, drzewa, koci grzbiet oraz rozluźnianie miednicy czy przysiady.
Inne ważne ćwiczenia przygotowujące ciało do porodu to ćwiczenia dna miednicy. Dzięki nim tkanki są lepiej ukrwione, mięśnie bardziej elastyczne i wzmocnione, co w znaczący sposób ułatwia poród i czyni go mniej bolesnym oraz krótszym. Dobrze wyćwiczone mięśnie dna miednicy pozwolą kobiecie świadomie kierować porodem, a w wielu przypadkach zapobiegną pęknięciu krocza lub konieczności jego nacinania. Jak więc dobrze ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Przedstawiamy propozycje Fundacji „Rodzić po ludzku”. Obierz wygodną dla siebie pozycję, może być to pozycja siedząca lub stojąca, a najważniejsze, by kręgosłup był wyprostowany. Zaciskaj mięśnie zwieraczy powoli i w skupieniu, powtarzaj to ćwiczenie w kilku seriach po 10 razy, ale nie zapominaj oddychać – Twój oddech powinien być naturalny i miarowy. W czasie jak będziesz coraz więcej ćwiczyła, możesz czas zaciskania zwieraczy nieco wydłużać. Zaczynaj z pułapem 5 sekund, a kończyć możesz już nawet na 15–20 sekundach. Ilość powtórzeń w serii powinna być niezmienna. Możesz też wzmacniać mięśnie siedząc na krześle. Wystarczy, że będziesz zbliżała mięśnie pośladków do siebie na 5–10 sekund w seriach po 15 razy. Inna propozycja to ściskanie ręcznika zwiniętego między udami. Ćwiczenia te także wykonujemy w seriach po 10–15 razy.
Co jest niewskazane podczas aktywności fizycznej w ciąży? Wszelkie ćwiczenia, które uznać można za niebezpieczne, bo grożą poważnym upadkiem, nadmiernym wysiłkiem lub niebezpieczeństwem ze strony innych (np. jazda rowerem, surfowanie, wspinaczka).
Szkoła rodzenia. Dlaczego jest taka ważna?
W kilka tygodni po tym, jak dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, powinnaś poważnie zastanowić się, czy chcesz korzystać z usług szkoły rodzenia. My zdecydowanie polecamy to rozwiązanie, gdyż poza tym, że w większości przypadków trzeba za nią zapłacić z własnej kieszeni, nie znajdujemy w nim żadnych wad. Zwróć uwagę na to, by w miarę wcześnie zapisać się do takiej szkoły ze względu na kolejki i mało miejsc w dogodnych godzinach. Najlepiej do szkoły rodzenia uczęszczać w czasie trwania II lub III trymestru ciąży.
Szkoła rodzenia to po pierwsze świetna okazja do poznania kobiet w takiej samej sytuacji, jak nasza oraz innych, bardziej doświadczonych kobiet, które mogą nam służyć swoją radą i wsparciem. Jednak szkoły rodzenia to przede wszystkim niezastąpione źródło informacji o tym, jak wygląda poród, czego można się spodziewać oraz czego oczekiwać po personelu szpitalnym. Na zajęciach z profesjonalistkami dowiesz się między innymi, jak rozpoznać poród, właściwe skurcze i jak oddychać, by przetrwać ten ogromny wysiłek. Na zajęciach dowiesz się też wiele na temat tego, jak rozwija się płód. Ponadto szczegółowo poznasz etapy porodu naturalnego, możliwe inne rozwiązania, znieczulenia, informacje o nacięciu krocza lub nie i konsekwencjach tego, co wybierzesz – zarówno tych dobrych, jak i negatywnych. Nauczycielki w szkole rodzenia podpowiedzą Ci również, w jakim szpitalu w okolicy wykonywane są pewne usługi, a które szpitale nie mogą pochwalić się pełnym zakresem leczenia kobiet w połogu. Te informacje z pewnością ułatwią Ci późniejszy wybór odpowiedniego miejsca do porodu. Czasem dostępne jest także w ramach zajęć oprowadzanie po klinice położniczej wybranego szpitala.
Dobrze na spotkania w szkole rodzenia jest zabierać swojego partnera, gdyż będzie miał niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, co dzieje się z ciałem kobiety w trakcie porodu i ciąży, a także jak wygląda pielęgnacja i karmienie noworodka w pierwszych dniach po porodzie. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy zostanie przeprowadzone cesarskie cięcie, a kobieta będzie bardzo osłabiona i przyjdzie jej długo wracać do pełni sił. Jeśli na zajęcia chcesz przychodzić z kimś innym niż ojciec dziecka (matką, przyjaciółką), dowiedz się przed wyborem szkoły, czy będziesz miała taką możliwość.
Pamiętaj też o tym, że zazwyczaj kobiety prowadzące zajęcia w szkołach rodzenia, również pracują w szpitalach. Mogą pokierować Cię do dobrego specjalisty, podpowiedzieć odpowiednią placówkę lub po prostu będą Ci towarzyszyć podczas porodu. Znana twarz i życzliwe słowo są na wagę złota podczas trudnego i bolesnego porodu. W związku z tym dobrze jest łapać takie kontakty.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przed wyborem szkoły rodzenia? Niektóre z nich oferują wsparcie dla matek karmiących już po porodzie – są to tak zwane poradnie laktacyjne. Dzięki nim w razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości zawsze możesz zgłosić się do nich po poradę. Jeszcze inne oferują zajęcia z technik masażu dziecięcego, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające po porodzie oraz psychologiczne grupy wsparcia. Jeszcze się zastanawiasz?
Jak wybrać miejsce porodu?
Najczęstszym wyborem miejsca na poród wśród Polek jest tradycyjnie szpital. W większych miastach kobiety mają dostęp do kilku szpitali, a te z mniejszych miejscowości, bardzo często są skazane na jedyny szpital w okolicy. Mimo wszystko warto wiedzieć, że nie obowiązuje nas już rejonizacja leczenia i mamy prawo urodzić gdziekolwiek chcemy w całym kraju.
Jak wybrać szpital do porodu? Zastanów się na czym najbardziej Ci zależy i dopasuj placówkę do swoich oczekiwań. Co to może być? Możliwość wykonania cesarskiego cięcia na żądanie, podania znieczulenia okołooponowego, mniejsze sale dla ciężarnych, zachowanie prywatności w czasie porodu, standard toalet i pryszniców oraz możliwość uczestniczenia (bądź nie) partnera podczas narodzin dziecka. Jeśli chcesz mieć zapewniony nieprzerwany kontakt z dzieckiem przez 2 godziny po porodzie, ustal, jaki szpital dopuszcza taką ewentualność.
Fot. Depositphotos.com
Wybór szpitala ma duże znaczenie również ze względów zdrowotnych. W naszym kraju szpitale dzielą się na 3 stopnie referencyjności, co, ogólnie rzecz biorąc, oznacza stopień wyspecjalizowania danej placówki. Szpital I stopnia przygotowany jest do przyjęcia porodu niepowikłanego, gdy ciąża przebiegała prawidłowo i nie przewiduje się żadnych komplikacji. Szpital II stopnia referencyjności to szpital, w którym bezpiecznie urodzi kobieta w ciąży zagrożonej, a noworodek wcześniaczy w razie konieczności może liczyć na wsparcie personelu medycznego. Z kolei III stopień referencyjności oddziału szpitalnego oznacza dobrą opieką nad kobietami z wysokim stopniem zagrożenia i noworodkami z poważnymi wadami rozwojowymi.
Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz też podjąć decyzję o urodzeniu we własnym domu. Taki poród charakteryzuje się większym poczuciem bezpieczeństwa, intymności i pewną swobodą. Jednak nie jest tak prosty do zorganizowania, gdyż by był prawdziwie bezpieczny i dla kobiety, i dla dziecka muszą zostać spełnione pewne warunki. Jednym z nich jest konieczność znalezienia doświadczonej położnej, która zgodzi się asystować podczas porodu w domu. W Polsce bywa to trudne, więc poszukiwania trzeba zacząć dość wcześnie. Dopiero dobę po porodzie kobietę i jej dziecko odwiedza lekarz specjalizujący się w leczeniu noworodków. Określa ona stan zdrowia malucha oraz wypełnia niezbędne dokumenty.
Spakuj torbę do szpitala
Torba do szpitala dla rodzącej wzbudza wiele emocji. Niby wszystko wiadomo, co może się przydać, jednak zawsze w głowie pozostaje pytanie „czy na pewno mam wszystko?”. Rozwiewamy Wasze wątpliwości, podając dokładną listę przedmiotów i dokumentów, które są niezbędne w szpitalu.
Swoją torbę spakuj około 32. tygodnia ciąży, tak dla bezpieczeństwa trochę wcześniej niż data porodu, byś nie była zaskoczona, jeśli akcja porodowa zacznie się kilka tygodni przed terminem.
Po pierwsze – dokumenty. Dokładnie zapoznaj się z wymaganiami, jakie ma szpital, w którym będziesz rodzić. Nie jest wykluczone, że będziesz musiała mieć ze sobą dokument potwierdzający zgodę na wykonanie lewatywy, golenie krocza i w niektórych przypadkach zgodę na jego nacięcie. Z pozostałych dokumentów potrzebny będzie oczywiście dowód osobisty, dowód ubezpieczenia (w tej chwili najczęściej wystarczy podać numer PESEL, by szpital mógł sprawdzić w bazie, czy jesteś ubezpieczona), numer NIP pracodawcy (konieczny do wystawienia zwolnienia z pracy) oraz kartę przebiegu ciąży.
Warto mieć pod ręką również wyniki badań przeprowadzonych w trakcie ciąży. W razie awaryjnych sytuacji pozwoli to lekarzowi podjąć właściwą decyzję o wymaganych reakcjach i dodatkowych badaniach, jakim będzie musiał Cię poddać. Wśród tych badań nie może zabraknąć informacji o grupie krwi, morfologii krwi, badania moczu, wyniku ostatniego badania USG, badania na obecność wirusa HIV oraz HBS (żółtaczki),a także wyniku posiewu z przedsionka pochwy, wykonanego koniecznie po 35. tygodniu ciąży. Jeśli w trakcie ciąży miałaś przeprowadzane inne ważna badania specjalistyczne, również i o nich nie zapominaj (np. endokrynologia, kardiologia, ortopedia). Nie zostaw w domu telefonu komórkowego i ładowarki do niego. Na pewno będą przydatne.
Poza dokumentami i wynikami badań dużą wagę przyłóż do spakowania rzeczy dla siebie. To ważne, byś w szpitalu poczuła się swojsko i dobrze, dlatego zabierz kilka rzeczy, które poprawią Twoje samopoczucie. Niezbędny będzie ulubiony szlafrok, piżama, bluza, ciepłe spodnie i spodenki od piżamy oraz kilka par skarpet i majtek. Nie zapomnij też o tym, żeby przygotować zestaw na wyście ze szpitala (brzuch nie zniknie od razu, więc nadal przydatne będą ciążowe ciuszki). Poza tym zabierz kilka spinek i gumek do włosów, podstawowe kosmetyki oraz kilka kupionych specjalnie na tę chwilę: olejek do masażu, woda kosmetyczna do odświeżania twarzy, jednorazowe chusteczki zwykłe oraz chusteczki nawilżane. Nie zapomnij też o innych środkach higienicznych – podpaskach zwykłych oraz podpaskach poporodowych.
Fot. Depositphotos.com
Po porodzie przyda Ci się koszula do karmienia, kilka ręczników, klapki pod prysznic, jednorazowe majtki poporodowe, staniki do karmienia oraz poduszka-rogal przydatne do karmienia.
Do szpitala spakuj też swojego malucha! Kilka rzeczy jest niezbędnych już w pierwszych dniach jego życia. To przede wszystkim pieluchy jednorazowe w możliwym najmniejszym rozmiarze, pieluchy tetrowe, bawełniane czapeczki, body, kilka koszulek, kaftaników oraz skarpetek i rękawiczek (tzw. niedrapków). Zabierz ręcznik kąpielowy i specjalne ubranko z kapturem zakładane bezpośrednio po kąpieli. Weź ze sobą podstawowy zestaw do pielęgnacji niemowlęcia (krem przeciw odparzeniom, zasypkę, mokre chusteczki, delikatny krem i balsam nawilżający do całego ciała oraz płyn myjący zawierający nieszkodliwe dla wrażliwej skóry maluszka emolienty).