Młodzi rodzice często na początku swojej przygody rodzicielskiej mają problem z wzięciem malutkiego dziecka na ręce, a tym bardziej z przytulaniem i tuleniem. A przytulanie ma niebagatelny wpływ na rozwój dziecka i jego poczucie bezpieczeństwa. Potrafi też pomóc w zwalczaniu pewnych nieuniknionych niemowlęcych dolegliwości. Sprawdź po co i jak przytulać niemowlę!
Korzyści płynące z przytulania niemowląt
Korzyści płynące z przytulania niemowląt dotyczą zarówno niemowlaków, jak i samych rodziców. Przytulanie wzbudza u niemowląt poczucie bezpieczeństwa, spokoju i miłości. Dzięki temu maluchy są spokojniejsze i mniej płaczą. Czułości poprawiają także jego samopoczucie, dzięki wyzwalaniu hormonu szczęścia i radości.
Przytulane dziecko łatwiej nawiązuje więzi z innymi, jest pewniejsze siebie oraz potrafi budować głębokie i trwałe relacje międzyludzkie. Tulone dzieci są stabilniejsze emocjonalnie, rozwijają się prawidłowo (zarówno psychofizycznie, jak i emocjonalnie), potrafią mówić o swoich uczuciach i przystosowują się do zasad. Nie na darmo też powstało określenie schorzenia – „choroba sieroca”, która niezwykle dotyczy dzieci osamotnionych i pozbawionych czułości w dzieciństwie (może być efektem właśnie braku czułości ze strony opiekunów).
Z kolei rodzice dzięki częstemu tuleniu swoich dzieci uczą się odczytywać ich emocje i nawiązują z dziećmi niepodważalne więzi.
Jak przytulać niemowlęta?
Naturalnym czasem, gdy matka przytula niemowlę, jest pora karmienia piersią. Jednak nie może być to jedyna okazja do bliskości matki i dziecka. Pediatrzy polecają przede wszystkim kontakt bezpośredni, czyli skórę do skóry. Mama lub tata powinni przytulać dziecko gołym ciałem, aby odczuwało jej ciepło, miękkość oraz zapach podczas tulenia.
Świetną okazją do przytulania może być kąpiel niemowlaka lub inne czynności pielęgnacyjne. W podtrzymywaniu bliskości pomagają również chusty i nosidła, które pozwalają mieć maluszka zawsze tuż obok siebie w każdej sytuacji.
Przytulanie w walce z niemowlęcymi dolegliwościami
Co ciekawe, tulenie maluchów ma, poza wymiarem psychologicznym i emocjonalnym, ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego. Jak to możliwe? W trakcie kolki masuj delikatnie brzuszek niemowlęcia, a z pewnością ulżysz jego cierpieniom. Pamiętaj tylko, aby dotykać dziecko ciepłą ręką i wykonywać powolne ruchy okrężne. Masowanie brzuszka pomaga również w walce z zaparciami oraz gazami, które mogą się w nim gromadzić.
Istnieją badania, które udowadniają, że przytulanie dzieci od najmłodszych lat wpływa też na ich pewność siebie w przyszłości oraz zmniejsza problemy wychowawcze w wieku dorastania. Zatem – do dzieła rodzice!