Pierwsze miesiące życia niemowlęcia upływają jego rodzicom pod znakiem nieprzespanych nocy. Czasem jednak nie tylko nocne karmienia czy kolki, ale obawy o każdy oddech maluszka nie pozwalają dorosłym zmrużyć oka.
Dlaczego rodzice nie śpią (nawet wtedy, gdy mogą)?
W niemal każdym poradniku przeczytamy, by młodzi rodzice wykorzystywali czas, w którym dziecko śpi, na regenerację własnych sił – a tych, jak wiadomo, potrzeba przy maluszku sporo! Codzienne obowiązki szczególnie na początku szybko dają się we znaki, więc każda chwila przeznaczona na odpoczynek jest na wagę złota! Dlaczego więc tylu rodziców spędza nad dziecięcym łóżeczkiem kolejne bezsenne noce, mimo że ich pociecha słodko drzemie?
Kiedy kilka lat temu zrobiło się głośno o zespole nagłego zgonu niemowląt (śmierci łóżeczkowej, ang. SIDS), na wielu rodziców padł blady strach. Jednak zamiast ulegać panice, należy przede wszystkim postępować tak, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Twój maluch uwielbia leżeć na brzuszku? Świetnie, pozwalaj mu na to w ciągu dnia pod kontrolą, bo doskonale wpłynie to na jego rozwój. Nie kładź go jednak spać w tej pozycji – najlepsze dla niemowląt jest spanie na pleckach. Zadbaj o dobrej jakości, raczej twardy materac w dziecięcym łóżeczku. Korzystanie z używanych (nawet przez rodzeństwo) nie jest dobrym pomysłem. Unikaj również układania obok śpiącego dziecka zbędnych przedmiotów: zbierających kurz zabawek, ubranek, pieluch. W najwcześniejszym okresie życia niemowlęciu nie jest również potrzebna do spania poduszka!
Ważne, aby podczas snu zapewnić dziecku możliwie najbardziej komfortowe warunki. Mowa tu o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Koniecznie zrezygnujcie z palenia, gdyż nawet bierne wdychanie dymu tytoniowego fatalnie wpływa na zdrowie dzieci.
Niepokojące zachowania podczas snu
Zdarza się, że sen niemowlęcia nie przebiega bez zakłóceń. Które z zaobserwowanych, niepokojących objawów należy zgłosić pediatrze? Z pewnością będzie to ciężki, głośny oddech (charczący lub świszczący) jednak pod warunkiem, że wykluczymy u dziecka problemy z drożnością nosa lub objawy ze strony gardła czy krtani. Siniejące wargi czy drgawki to również symptom, z którym bezwzględnie należy udać się do lekarza.
Baczną uwagę należy zwrócić na występujące u niemowlęcia bezdechy. Pojawiają się one również u wielu zdrowych noworodków, jednak przypadki, w których okres bezdechu przedłuża się, a przy tym spowalnia akcja serca, wymagają leczenia.
Monitor oddechu – hit czy kit?
Monitor oddechu rejestruje oddechy dziecka podczas snu i w przypadku bezdechu uruchamia alarm. Wspaniałe rozwiązanie dla niewyspanych i ciągle zamartwiających się rodziców? Niekoniecznie.
Używanie monitorów oddechu w przypadku zdrowych, urodzonych o czasie dzieci nie jest potrzebne. Specjaliści zawracają wręcz uwagę na liczne przypadki fałszywych alarmów, które dezorganizują nocny wypoczynek całej rodziny i wpędzają ją w niepotrzebny stres. Z drugiej jednak strony są sytuacje, w których monitor oddechu sprawdzi się znakomicie. Dzieciom, u których występują choroby układu oddechowego i krążenia przyda się nocny monitoring. Również tym, u których występowały epizody przedłużających się bezdechów. Pamiętajmy jednak, że żadne urządzenie nie zastąpi czujnego rodzica bacznie obserwującego swoje dziecko!