Rozszerzanie diety niemowlaka to bardzo ważny etap w jego życiu, nad którym rodzice powinni mieć pełna kontrolę i uważnie planować to, co maluch zje i w jakiej kolejności. A może wcale tak nie jest? Niektórzy rodzice idą na żywioł i wybierają nową metodę rozszerzania diety niemowlaków, jaką jest dieta BLW. Na czym polega i jak wprowadzić ją w życie? Czy metoda BLW jest zdrowa i bezpieczna? Postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania.
Na czym polega dieta BLW?
Rozszerzanie diety metodą BLW w skrócie polega na pozwoleniu dziecku na jedzenie samodzielnie – pomija się etap papek, maluch nie używa dziecięcych sztućców, sam wybiera i rękoma zjada to, na co właśnie ma ochotę. Dziecko uczestniczy w rodzinnych posiłkach i nie jest, w miarę możliwości, traktowane inaczej niż reszta rodziny. W końcu BLW to skrót od angielskiego Baby-led weaning, co w Polsce tłumaczy się często jako ‘Bobas lubi wybór’. Maluch, a raczej jego organizm, sam wie, czego potrzebuje i co powinien zjeść.
Dieta BLW ma wiele zalet, do których należy przede wszystkim wykształcenie u dziecka samodzielności, pewności siebie oraz rozwój koordynacji ruchowej. Maluch poznaje kolory jedzenia, ich smak i zapach, a nawet konsystencję – w przypadku papek i przecieranych obiadków podawanych przez rodziców jest tej przyjemności w zasadzie pozbawiony. Dieta BLW to także wiele korzyści dla rodziców – mogą zapomnieć o marudzeniu przy jedzeniu, wybrzydzaniu oraz długotrwałym procesie nauki jedzenia.
Dieta BLW a bezpieczeństwo
W związku z pewnego rodzaju swobodą dziecka, wielu rodziców ma obawy co do tego, czy dieta BLW jest zdrowa i bezpieczna dla tak małego organizmu. Opinie o diecie BLW są bardzo podzielone i ma ona tylu zwolenników, co przeciwników. Pierwsze zastrzeżenie dotyczy wieku malucha, w którym wprowadza się nowe pokarmy do diety – uzależnia się go od rozwoju niemowlaka i jego możliwości motorycznych. To często znacznie odwleka moment rozszerzania diety od standardowych 4-6 miesięcy do nawet 9-11 miesięcy.
Rodzice martwią się także tym, że dziecko może udławić się zbyt dużymi kawałkami jedzenia. Nie jest to do końca uzasadnione, gdyż maluch w wieku kilku miesięcy ma wyrobiony nawyk przeżuwania, a jedzenie stałych pokarmów dodatkowo ten nawyk wyrabia i uczy właściwego jedzenia. Dla zachowania bezpieczeństwa podczas wprowadzania w życie diety BLW nie zostawiaj nigdy malucha samego podczas jedzenia, ale też nie wkładaj mu samodzielnie jedzenia do ust.
Dieta BLW w praktyce
Główne założenie diety BLW mówi, że pierwsze pokarmy inne niż mleko matki można wprowadzić do diety dziecka dopiero wtedy, gdy maluch samodzielnie utrzyma w ręce różne przedmioty, w tym właśnie jedzenie. Podawaj dziecku jedzenie w długich i cienkich paskach, które na początek będzie łatwiej mu utrzymać. Powinny być to owoce, warzywa, mięso, ser, jaja oraz chleb czy tosty. Możesz pokusić się o dziecięce przekąski, a starsze dzieci chętnie sięgną po czekoladę i inne słodycze.
Nie musisz rezygnować całkowicie z pokarmów o konsystencji papki. Podawaj od czasu do czasu maluchowi kaszki, kleiki i przeciery owocowe, zachęcając go do używania sztućców. Dodatkową motywacją dla dziecka mogą być kolorowe i zabawne dziecięce naczynia do jedzenia – talerzyki, kubeczki i miseczki. Smacznego!