Motoryka mała jest bardzo ważna w rozwoju dzieci, dlatego rodzice powinni obserwować malucha i sprawdzać, czy rozwija się prawidłowo i w odpowiednim tempie. Rodzice bowiem również we własnym zakresie mogą wspierać dziecko we właściwym rozwoju poprzez odpowiednie ćwiczenia i zabawy. Odkryj, jak pomóc swojemu maluchowi!
Czym jest motoryka mała?
Motoryka mała to nic innego jak sprawne dłonie i place dzieci. Kształtuje się ona już od najmłodszych lat, a nawet miesięcy życia dziecka. W pierwszej kolejności u dzieci rozwija się motoryka duża, a dopiero w późniejszym okresie motoryka mała. Jednak rozwój motoryki małej jest niezwykle ważny w całym procesie rozwoju dziecka, bowiem wpływa na późniejszą dobrą koncentrację, tempo nauki pisania i czytania, orientację przestrzenną oraz całą koordynację wzrokowo-ruchową.
Prawidłowa motoryka mała
W różnym wieku, różnie wygląda motoryka mała u dziecka. Do 6. miesiąca życia wystarczy, że dziecko będzie potrafiło przekładać przedmioty z jednej rączki do drugiej. Dopiero później uczy się bowiem podnoszenia przedmiotów z ziemi czy wkładania i wyjmowania różnych przedmiotów do pojemnika.
Z kolei powyżej 1. roku życia dziecka, powinno ono już samodzielnie popychać i ciągnąc przedmioty, manipulować nimi oraz posługiwać się sztućcami (na początku oczywiście dziecięcymi sztućcami, które są dopasowane do malutkich rączek). Powyżej 2. roku życia doskonalą się u malucha ruchy dłoni i palców, a więc stają się one bardziej precyzyjne, pewniejsze. W starszym wieku, od około 3 lat, użycie prostych narzędzi, staranne malowanie czy rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk nie powinno być dla niego problemem.
Ćwicz motorykę małą z dzieckiem w domu!
Nie musisz od razu korzystać z pomocy fizjoterapeuty, jeśli zauważysz problemy z motoryką małą u swojego dziecka. Wiele podstawowych ćwiczeń możesz wykonać z maluchem w domu, a do ich przeprowadzenia przydadzą się proste gadżety.
Dziecko może ćwiczyć sprawność rączek poprzez nawlekanie koralików na sznurki. Jeśli boisz się, że połknie zbyt drobne koraliki, możesz zamienić je na makaron o różnych kształtach (ale musi być to makaron typu rurki, by łatwo było go nawlekać na sznurek). Podobnie domowe zapasy mogą Ci posłużyć do ćwiczenia motoryki małej dzieci, jeśli wykorzystasz ziemniaki jako stemple. Wykrawaj w nich dowolne kształty i pokaż dziecku, jak stemplować kartkę papieru przy pomocy domowych stempelków i farb plakatowych (koniecznie poszukaj nietoksycznych). Najlepiej, by dziecko miało za zadnie stemple układać w określone kształty. Gotowe stemple i pieczątki możesz też kupić w sklepach papierniczych – zazwyczaj w zestawie z kolorowym tuszem.
Świetnie na motorykę małą dzieci wpłynie także zabawa pacynkami. Domowy teatrzyk zaaranżuj tak, by to dziecko musiało odgrywać role i samodzielnie bawić się pacynkami. Zrobisz je ze starych skarpetek lub kupisz w sklepie z zabawkami. We wspieraniu małych rączek pomagają również zabawy związane z malowaniem, kolorowaniem oraz rzeźbieniem i lepieniem, dlatego uzupełnij Wasze domowe zapasy zabawek w kolorowe kredki, kolorowanki, plastelinę, modelinę czy ciastolinę Play-Doh. Ponadto dziecko możliwie często powinno zajmować się przesypywaniem i „grzebaniem” w piasku… by uniknąć bałaganu po tradycyjnym piasku kup maluchowi piasek kinetyczny, który doskonale łączy zalety piasku i plasteliny.