Mimo że do początku roku szkolnego zostało jeszcze wiele miesięcy, już teraz w wielu miejscowościach przyszła pora na zapisywanie dziecka do przedszkoli. Warto się pospieszyć, bo czasu zostało mało, a im wcześniej zdecydujemy się na konkretną placówkę, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdzie się miejsce dla naszego brzdąca. Jak jednak wybrać przedszkole dla dziecka? Jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę? Zebraliśmy dla Was najważniejsze porady!
Przedszkole od najmłodszych lat – same zalety!
Zacznijmy jednak od tego, dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola. Oczywiście poza argumentem praktycznym, który pozwala rodzicom pracować, podczas gdy w ciągu dnia dzieckiem zajmują się inne osoby. Na szczęście funkcja przedszkola jako przechowalni dzieci pracujących rodziców odeszła razem z poprzednim systemem. Teraz przedszkola prześcigają się w kreatywnym organizowaniu czasu najmłodszym, świadczeniu usług na wyjątkowo wysokim poziomie i coraz częściej możemy przebierać w różnorodnej ofercie przedszkoli profilowanych. Wszystko po to, aby zapewnić nawet najmłodszym maluchom dobry start w edukację, co jest świetną inwestycją na przyszłość.
Zastanówmy się, co przedszkole daje dzieciom i ich rodzinom (oprócz wspomnianej już wyżej wygody i możliwości pracy zawodowej). To przede wszystkim nabieranie umiejętności społecznych, uczenie się życia w grupie i odpowiedniego reagowania na zachowania innych ludzi czy bodźce świata zewnętrznego (będącego przeciwieństwem bezpiecznej przystani domowej, gdzie wszyscy są znani i zachowują się dość przewidywalnie). Maluchy właśnie w przedszkolu poznają reguły rządzące relacjami społecznymi, a jest to dla nich ogromny krok w dorosłość. Maluchy powoli uczą się samodzielności oraz tego, jak czerpać radość z bycia w grupie i w kontaktach z innymi dziećmi czy nawet dorosłymi. Ponadto zajęcia przedszkolne mają ogromny wpływ na rozwój motoryczny dzieci, a w przyszłości mogą wpłynąć na szybszy rozwój umysłowy i pozwolą uzyskiwać w szkole znacznie lepsze wyniki. Umysł dziecka niezwykle szybko rozwija się podczas pobytu w placówkach przedszkolnych, staje się chłonny i zdobywa nową wiedzę. Jest to także pierwszy etap edukacji, który przygotuje dziecko do pójścia do szkoły.
Praktyczne aspekty wyboru przedszkola dla malucha
Jak zatem wybrać przedszkole dla dziecka? Na pewno duże znaczenie ma lokalizacja placówki. Bliżej domu lub w drodze do pracy to jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o jej położenie oraz naszą poranną logistykę. Warto zastanowić się nad przedszkolem blisko szkoły starszego dziecka, które z czasem może pomóc nam w odprowadzaniu malucha na zajęcia. Z pewnością na korzyść przedszkola działa bliskość zieleni, lasów oraz parków, w których maluchy będą mogły spędzać czas w kontakcie z naturą. Rozejrzyjmy się też za ciekawym i bezpiecznym placem zabaw w okolicy tak, by dzieci mogły z niego korzystać podczas zajęć w przedszkolu.
Bezpieczeństwo dziecka ma nadrzędną wartość, dlatego podczas „rozpoznawczej” wizyty w przedszkolu koniecznie trzeba sprawdzić, czy pomieszczenia oraz otoczenie placówki jest przygotowane do przebywania w nich dzieci. Co to po krótce oznacza? Drzwi i okna powinny być odpowiednio zabezpieczone, a meble dla dzieci tak skonstruowane, by trudno było zrobić sobie nimi krzywdę podczas zabawy. Zabawki dla dzieci, materiały edukacyjne, wszelkie klocki i puzzle dla najmłodszych powinny być dopasowane do ich wieku i możliwości, a w szczególności być tak skonstruowane i w takich rozmiarach, by uniknąć przypadkowego połknięcia.
Z praktycznych informacji trzeba zorientować się także, w jakich godzinach pracuje przedszkole. Czy zdążymy odprowadzić i odebrać dziecko? Czy nasze godziny pracy pozwolą na to? Pamiętajmy o tym, by doliczyć czas dojazdu do placówki po pracy oraz zastanowić się nad ewentualnymi nadgodzinami w pracy, które mogą stanowić duży problem w przepadku przedszkoli otwartych zbyt krótko.
Z pewnością duże znaczenie dla nas będzie miała cena pobytu dziecka w przedszkolu. Trzeba sprawdzić, ile kosztuje jeden dzień, miesiąc i co mieści się w oferowanej cenie. Często cena wydaje się korzystna, ale w ogólnym rozrachunku okazuje się, że opłat dodatkowych jest tak dużo, iż przedszkole przestaje być tanie. Opłaty dodatkowe mogą obejmować między innymi zajęcia dodatkowe, naukę języków obcych, ale także posiłki. Przy okazji posiłków – sprawdźmy, czy w przedszkolu jest catering czy tradycyjna kuchnia z posiłkami przygotowywanymi na miejscu. Każde z tych rozwiązań ma i wady, i zalety, jednak by być pewnym, że jadłospis odpowiada potrzebom naszych maluchów, poprośmy o niego przed zapisaniem dziecka do przedszkola. Dyrekcja placówki z pewnością dysponuje przykładowymi spisami dań, jakie serwowane były dzieciom w poprzednich dniach. Jeśli nasz maluch ma specjalne potrzeby żywieniowe (np. nie powinien jeść laktozy, glutenu lub jest wegetarianinem), koniecznie trzeba się upewnić, że placówka przedszkola umożliwia indywidualny dobór posiłków dzieciom.
By wybrać przedszkole dla malucha trzeba zastanowić się przede wszystkim nad wyżej wymienionymi szczegółami, które mają wymiar praktyczny. W kolejnej części tekstu opiszemy szczegółowe zasady i informacje, jakie mogą mieć wpływ na wybór właśnie tego, a nie innego przedszkola. Jednak warto też opracować pewien plan działań. Po pierwsze przejrzymy listę interesujących nas przedszkoli w najbliższej okolicy lub logistycznie dostępnych (np. w drodze do pracy czy szkoły starszego dziecka). Kolejny krok to zbieranie informacji o placówkach. Pytajmy znajomych i sąsiadów o opinie. Przydatne mogą okazać się nawet zwyczajowe rozmowy rodziców w przysłowiowej piaskownicy czy na placu zabaw dla dzieci. Sprawdźmy terminy zapisów i konieczne opłaty. Spotkajmy się z dyrektorem placówki i potencjalnym nauczycielem prowadzącym – spotkanie w cztery oczy naprawdę może pomóc wyrobić opinię o osobach, którym powierzysz swoje dziecko na większą część dnia. Koniecznie zajrzyj też do samego przedszkola i obejrzyj sale do zajęć, szatnie, stołówkę i łazienki. Ich czystość, zadbanie, wyposażanie w zabawki i materiały edukacyjne będzie niemałą podpowiedzią, jakie przedszkole wybrać. Podczas wizyty będziemy mieli okazję też zobaczyć, jak funkcjonuje życie przedszkolne – na zdjęciach w gablotach z pewnością będą prezentowane dodatkowe i najciekawsze wydarzenia z życia przedszkolaków.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze przedszkola dla dzieci?
Po za oczywistymi praktycznymi danymi o przedszkolu, warto też zastanowić się nad kilkoma szczegółami, które mogą mieć wpływ na wybór przedszkola dla dziecka. Jeśli maluch śpi w ciągu dnia, dopytajmy się, czy jest przewidziane leżakowanie w przedszkolu i czy jest ono obowiązkowe. W dobrych przedszkolach w czasie drzemki dzieciom puszcza się muzykę do relaksacji lub czyta bajki dla dzieci. Rytm dnia przedszkolaka powinien być regularny i możliwy do przewidzenia, żeby dziecko czuło się bezpiecznie i wiedziało, kiedy będzie okazja na chwilkę drzemki. A przy okazji indywidulanych potrzeb dzieci, trzeba zbadać, czy jest szansa na to, by maluch chodził do przedszkola w pieluszce, jeśli jeszcze nie nauczył się korzystać z nocnika lub toalety. Wiele przedszkoli wymaga, by dziecko było odpieluchowane zanim zostanie przyjęte do grupy.
Grupy przedszkolne nie mogą być zbyt liczne. Obecnie nie jest to takim problemem, gdyż borykamy się z niżem demograficznym i dzieci jest mało. Jednak niektóre placówki, by oszczędzić, próbują w jednej grupie przedszkolaków umieścić nawet 20-30 dzieci. To zdecydowanie za dużo, jeśli zależy nam na dobrym podejściu do maluchów (i ich bezpieczeństwie). W dużych grupach wiek dzieci też może być niejednorodny, co często powoduje wiele konfliktów między maluchami i nierówne kształcenie. Pamiętajmy też o tym, że na dziesięcioro dzieci musi przypadać przyjemniej opiekun. I tu kolejny temat, który warto zbadać, czyli opiekunowie. Możemy poddać ich małej „lustracji”. Podpytajmy dyrektora lub znajomych o ich kwalifikacje (szczególnie o tę osobę, która ma prowadzić grupę, do której będzie uczęszczało nasze dziecko). Szukajmy osób z odpowiednim wykształceniem, ale także tych z pasją, kreatywnych i z otwartym sercem, mających życzliwe podejście do dzieci.
Pierwsze dni przedszkolu dla dziecka mogą być wyjątkowo trudne. By minęły w łagodniejszej atmosferze, warto zapytać dyrekcję placówki, czy oferują tak zwane dni adaptacyjne. Są to specjalne zajęcia i czas, w którym nowy maluch przedszkolu i jego rodzina są objęci specjalnym pakietem ochronnym. Może to być wspólne uczestniczenie w zabawach całej rodziny, krótsze godziny przebywania dziecka w placówce czy chociażby większa uwaga nauczycieli skupiona na naszej pociesze. Ponadto kontakty przedszkola z rodzicami mają niebagatelne znaczenie. Idealnie, gdyby w przedszkolu organizowane były spotkania (typu wywiadówka), możliwość rozmowy a psychologiem i nieograniczony dostęp do rozmów z wychowawcą czy nawet dyrektorem. W niektórych przedszkolach są kamery, które pozwalają na bieżąco przyglądać się temu, co właśnie robią dzieci. Hołdując nowoczesności i magii mediów społecznościowych, bardzo często placówki przedszkolne zakładają tajne strony i tajne grupy, do których dostęp mają tylko zaproszone osoby. Można tam znaleźć informacje o wydarzeniach, ale też galerie zdjęć dzieciaków z ciekawych inicjatyw przedszkolanek. Pozytywnie na relacje wpływają też organizowane w przedszkolu różnorodne uroczystości, które integrują społeczność oraz pozwalają maluchom się wykazać. Chodzi tu m.in. on Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci i Dziadka czy Dzień Dziecka.
Co jeszcze warto sprawdzić przed posłaniem dziecka do przedszkola? Zajęcia edukacyjne, jakie oferuje placówka! W końcu przedszkole to nie tylko zabawa, a pierwszy etap edukacji najmłodszych. Języki obce, przede wszystkim angielski, to już standard. Jednak przedszkola prześcigają się w proponowaniu coraz to nowych i ciekawych zajęć dodatkowych dla najmłodszych. Wśród nich są kółka plastyczne, nauka gry na instrumentach, dziecięce chórki, nauka konstruowania, sporty walki czy nawet balet.