Rozszerzanie diety niemowląt wzbudza wiele emocji zarówno u rodziców, jak i samych dzieci. Nowe produkty w diecie dziecka należy wprowadzać stopniowo, według planu oraz schematu żywienia niemowląt. Sprawdźcie sami, jak zrobić to mądrze i prawidłowo.
Pierwszy etap zmiany diety
Pierwszymi produktami, jakie spróbuje dziecko po mleku matki lub mleku modyfikowanym, powinny być warzywa. Odpowiednim czasem na wprowadzanie pierwszych pokarmów niemlecznych powinien być minimalny wiek 4 miesięcy życia. Z warzywami nie można jednak czekać dłużej niż 6 miesięcy, ponieważ im dłużej będziemy z nimi zwlekać, tym trudniej będzie nam zmienić przyzwyczajania żywieniowe dziecka.
Warzywa mają wyraźny smak i zapach, ale nie są słodkie, więc najtrudniej nauczyć je jeść. Wobec tego w żadnym wypadku nie wolno przed warzywami podawać dziecku owoców. Podawanie warzyw należy rozpocząć od podawania jednoskładnikowych przecierów – nie zrażajmy się początkami, które potrafią być naprawdę trudne. Niemowlę zjada na początku najczęściej maksymalnie kilka łyżeczek dziennie, a dopiero z czasem możemy włączać kolejne warzywa i podawać maluchowi większe porcje.
Drugi etap w schemacie żywienia niemowląt
Kolejnym etapem w poznawaniu smaków przez dziecko są owoce, z którymi rodzicie naprawdę rzadko mają problemy. Dzieci uwielbiają owoce za ich słodki smak i ładny zapach. Pediatrzy polecają zacząć od owoców sezonowych, jednak nie jest to regułą (np. w czasie zimy). W naszej strefie klimatycznej najlepiej jest podawać jabłka, śliwki, gruszki, maliny, jagody czy morele. Początkowo powinny być to przeciery owocowe oraz soczki, a następnie skrobane łyżeczką surowe owoce.
Trzeci krok w karmieniu maluszków
Gdy nasz maluch wcina już ze smakiem warzywa i owoce, można zacząć pokazywać mu kolejne smaki. Do zupek warto już dodawać chude mięso, które z czasem wymieniamy na rybę (maksymalnie 2 razy w tygodniu). Od 7 miesiąca życia dziecko może spróbować jajek, serów, jogurtu naturalnego czy twarogu.
To także najlepszy czas na wprowadzenie do diety malucha produktów zbożowych – w szczególności różnych kaszek i kleików. Warto zacząć od tych bezglutenowych, a następnie stopniowo wprowadzać te zawierające gluten.
O czym trzeba pamiętać zmieniając dietę niemowlęcia?
Rodzicie nie powinni do diety dziecka wprowadzać jednocześnie kilku produktów (zaburza to poczucie smaku u malucha oraz utrudnia zweryfikowanie ewentualnej alergii), ani przesadnie opóźniać podawania produktów potencjalnie alergennych (np. truskawek). Pierwsze porcje nie powinny być większe niż 4-5 łyżeczek, a odstęp między kolejnymi produktami musi wynosić minimum 4 dni. Dzieci, które ukończyły 10. miesiąc życia, mogą rozpocząć jedzenie produktów symulujących gryzienie.
Ponadto wodę należy podawać dzieciom bez ograniczeń, a także zadbać o suplementację bardzo ważnej dla rozwoju witaminy D i K.