Najbardziej komfortowe warunki do przewijania dziecka z pewnością znajdziecie we własnym domu. Zadbajcie więc o to, aby wszystkie potrzebne rzeczy znajdowały się rzeczywiście „pod ręką”. Dzięki temu przewijanie szybko stanie się prostą, rutynową czynnością.
Akcesoria przydatne podczas przewijania
Zmienianie pieluch bardzo ułatwia przewijak. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy – zapewne ideałem byłby ten drewniany, stabilny, kilkupoziomowy, umożliwiający nie tylko sprawne przewijanie (na górnej „półce”), ale też i przechowywanie poniżej wszystkich niezbędnych artykułów higienicznych dla niemowląt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię w mieszkaniu, nie każdy może sobie jednak pozwolić na dodatkowy mebel. W tej sytuacji dobrze sprawdzą się również lekkie przewijaki przenośnie, które można położyć, np. na łóżku.
Do przydatnych, aczkolwiek nie niezbędnych akcesoriów, należą także worki lub kosz na zużyte pieluchy jednorazowe, których zadaniem jest neutralizowanie ich nieprzyjemnego zapachu. Opcja tańsza (kilka złotych) to z pewnością woreczki, np. Paklanki, które dzięki odpowiedniemu kolorowi i brzoskwiniowemu zapachowi, świetnie maskują to, co się w nich znajduje. Opcja dla niedowiarków tudzież wyjątkowo wymagających – kosz. Kosztuje kilkadziesiąt złotych i na pierwszy rzut oka przypomina nieco skomplikowaną machinę. Dolna część to kaseta z woreczkami, która szczelnie zawija pieluchy w małe pakunki, następnie zostają one wepchnięte do dalszej części pojemnika. Konieczność opróżnienia go pojawia się przy ok. 30 pieluchach.
Bez pieluchy ani rusz
Pieluchy – dawniej wyłącznie wielorazowe, dziś możemy wybierać pomiędzy kilkunastoma markami jednorazówek. Używanie tych pierwszych jest ekologiczne i w ostatecznym rozrachunku również tańsze. Pieluchy jednorazowe to natomiast niesamowita wygoda, z której wielu rodziców nie potrafi zrezygnować. Warto jednak pamiętać, że bardzo często markę i rodzaj pieluszek wybierają… same dzieci. Stąd zanim wykupicie półroczny zapas pieluszek dla nowo narodzonego dziecka, dajcie sobie (jemu) trochę czasu na testowanie. Z czasem dowiecie się, które pieluchy posiadają optymalną chłonność, nie powodują podrażnień czy są zwyczajnie dobrze dopasowane.
Na rynku znajdziecie też kilka rodzajów pieluch „do zadań specjalnych”. Dla wcześniaka potrzebować będziecie pieluszek w mniejszym, niestandardowym rozmiarze. Noworodkowi urodzonemu o czasie powinniście zakupić specjalne pieluchy z wycięciem na gojący się pępek. Na podbój basenu wyruszycie natomiast ze specjalną wodoodporną pieluchą kąpielową. Stuprocentowy komfort dziecka jest dla Was najważniejszy? Dobierzcie pieluszki dedykowane wyłącznie chłopcom lub dziewczynkom, uwzględniające anatomię każdej płci.
Jak często zmieniać pieluchy?
Pieluchy jednorazowe należy zmieniać po wypróżnieniu lub 3-4 godz. od założenia. Każdorazowa wymiana pieluchy powinna wiązać się z umyciem miejsc okołopieluszkowych. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której maluch długo chodzi z mokrą pieluchą, gdyż może to doprowadzić do silnego podrażnienia skóry, a także do zapalenia dróg moczowych.
Już po kilku spędzonych wspólnie dniach zauważycie, w jakim rytmie funkcjonuje Wasze dziecko. To Wy znacie je najlepiej i z czasem nauczycie się reagować na jego potrzeby, a przewijanie przestanie mieć przed Wami jakiekolwiek tajemnice.