Przy wyborze kosmetyków dla noworodków, ale także starszych dzieci, trzeba być wyjątkowo ostrożnym, ponieważ mogą kryć się w nich substancje zagrażające ich zdrowiu. Sprawdźcie, jakie kosmetyki dla najmłodszych wybierać i na co zwracać uwagę, również jeśli chodzi o ich skład.
Kosmetyki dla niemowląt
Najlepszym wyborem spośród kosmetyków dla niemowląt są kosmetyki hipoalergiczne, czyli takie, które nie uczulają i nie podrażniają delikatnej i nieuodpornionej na czynniki zewnętrzne skóry maluszka. Trzeba pamiętać także o tym, że skóra niemowlęcia jest wyjątkowo cieniutka i bardzo łatwo przenikają do niej ewentualne substancje odżywcze, ale też wszelkie inne, które znajdują się w składzie kosmetyków. Dlatego zwracajcie uwagę na listę składników – im krótsza, tym lepsza!
Spośród kosmetyków dla niemowląt nie może zabraknąć natłuszczającej oliwki, wyjątkowo delikatnych środków myjących (nienaruszających tłustej warstwy ochronnej naskórka), zasypki i pudry (chłonące wilgoć), a także kremów i preparatów przeciwsłonecznych z bardzo wysokim wskaźnikiem SPF (powyżej 50).
Najlepsze kosmetyki dla niemowląt (i dzieci też!) powinny być oznaczone atestem Państwowego Zakładu Higieny, a także polecane przez rekomendacje specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka.
Kosmetyki dla starszych dzieci
Kosmetyki dla starszaków również powinny być możliwie delikatne i łagodne, ale jednocześnie dopasowane do ewentualnych problemów dermatologicznych dziecka. Kosmetyki dla starszych dzieci powinny zawierać alantolinę, pantenol, czyli witaminę B5, olejki roślinne czy glicerynę.
Jeśli wybieracie się na zakupy kosmetyków dla swojego dziecka, wybierzcie łagodny szampon do włosów, żel do kąpieli bez zwartości mydła, oliwkę lub balsam natłuszczający oraz krem zapobiegający oparzeniom słonecznym (nakładany na skórę przez cały rok).
Czego unikać w kosmetykach dla najmłodszych?
Kosmetyki dla dzieci mogą mieć naprawdę bogate składy, ale jako rodzice powinniśmy dbać o to, aby nie były jednak zbyt bogate. Unikajcie przede wszystkim konserwantów: uczulających parabenów (chowają się pod nazwami: PEG, Paraben, Phenoxyethanol), pochodnych alkoholu (Benzyl Alkohol), substancji zapachowych (Parfum, Fragrance), a także detergentów, będących silnymi alergenami – SLS, SDS, SLES.
Niebezpieczne dla delikatnej skóry dziecka są także rozpuszczalniki, tj. Butylene Glycol, Propylene Carbonate, Propylene Glycol oraz pochodne parafiny, używane w produkcji kosmetyków nawilżających, czyli parafina (Paraffinum Liquidum).
Jak nie pogubić się w czasie zakupów? Polecamy tworzenie list ze składnikami zakazanymi i zabieranie ich ze sobą za zakupy. Taka podręczna ściąga ułatwi Wam zakupy w aptece czy drogerii.