Smoczek to jeden z atrybutów nieodłącznie kojarzonych z okresem niemowlęcym. Dziecko ssące go z błogim wyrazem na twarzy to dla wielu słodki i wzruszający widok. Decydując się na zakup smoczka dobrze jest mieć jednak świadomość wszystkich jego plusów i minusów. A gdy już zdecydujemy się na podanie dziecku smoczka – jaki wybrać?
Wady i zalety smoczka
Nie da się ukryć, że kto raz spróbuje kojącego działania smoczka, ten odruchowo będzie go podawał maluszkowi w każdej kryzysowej sytuacji. Smoczek potrafi uzależnić – i dziecko, i rodzica! Oprócz tego wady zgryzu, gorszy rozwój mowy (i wady wymowy!), częste zapalenia uszu – te zarzuty przeciwników smoczków są niestety poparte badaniami.
Nie zapominajmy jednak o zaletach smoczka. Nic tak nie uspokaja i nie wycisza płaczącego malca, jak właśnie smoczek. Daje on dziecku poczucie bezpieczeństwa, bo przypomina moment karmienia i związaną z nim bliskość mamy. Dodatkowo może pomóc maluszkowi podczas kolek i ząbkowania.
Wszystkie wady i zalety smoczka już rozważone i decyzja o podaniu smoczka podjęta? Sprawdź, jaki wybór czeka Cię w sklepie z akcesoriami dla maluszków!
Smoczek kauczukowy czy silikonowy?
Większość dostępnych na rynku smoczków wykonana jest z silikonu lub kauczuku. Smoczki silikonowe są twardsze od kauczukowych, a co za tym idzie, mogą być mniej przyjemne w użyciu dla dziecka, szukającego w smoczku podobieństwa do matczynej piersi. Kauczuk jednak, z racji swojej miękkości, jest też dużo bardziej podatny na odkształcenia. Używanie zdeformowanego smoczka z pewnością nie wpłynie pozytywnie na zgryz dziecka i osłabi jego odruch ssania. Smoczek silikonowy jest dużo lepszym wyjściem - w jego ssanie dziecko musi włożyć więcej wysiłku, ale jest to świetne ćwiczenie logopedyczne!
Kupując smoczek zwróćmy też uwagę, aby nie zawierał bisfenolu A – związku chemicznego wykorzystywanego do produkcji tworzyw sztucznych, o którym mogliście już przeczytać przy okazji porad dotyczących zakupu bidona i śniadaniówki . Pamiętajmy, by smoczek posiadał odpowiednie oznaczenia, najlepiej wytłoczone w plastiku (BPA FREE lub 0% BPA) - naklejka nie jest gwarancją bezpieczeństwa!
Smoczek a zgryz - smoczek ortodontyczny
Smoczek ortodontyczny odpiera część zarzutów stawianych zwykłym smoczkom. Został zaprojektowany tak, aby dziecko uniknęło w przyszłości problemów ze zgryzem. Swoim kształtem dopasowuje się do jamy ustnej dziecka i nie jest przeszkodą w prawidłowym rozwijaniu się jego uzębienia.
Jak widać, nie taki smoczek straszny, jakim chcieliby go widzieć niektórzy. Wręcz przeciwnie, może bardzo pomóc dziecku i rodzicowi. Podstawą jest jednak wybór odpowiedniego modelu, zdrowy rozsądek w jego stosowaniu i odpowiednio wczesne jego odstawienie.