Niemowlęta mają wyjątkowo delikatną skórę, która łatwo ulega różnym alergiom, podrażnieniom i uczuleniom. Dlatego bardzo ważna jest nie tylko właściwa pielęgnacja skóry, ale także odpowiednie dbanie o jego ubranka, które mają bezpośredni kontakt z wrażliwym ciałem niemowlęcia. Podpowiadamy, jak prać ubranka dla niemowlaka.
Pierzemy wszystko!
Co to znaczy wszystko? Absolutnie każdą rzecz. Nawet, jeśli jest to nowiutkie body z najdroższego sklepu! Przede wszystkim nie mamy pewności, jak było przechowywane, kto je przed nami dotykał ani jakich środków chemicznych użyto do utrwalenia kolorów czy prania w procesie produkcji.
Podobnie mają się sprawy co do ubrań używanych – wiadomo, że te z lumpeksu pierzemy obowiązkowo. Natomiast gdy dostajemy świetne ubrania od rodziny, podziękujmy im serdecznie, wysłuchajmy zapewnień, że są już wyprane, a po przyjściu do domu – do pralki! W końcu nie wiemy do końca, w jakim proszku i płynie były prane, a niewłaściwe detergenty mogą mocno uczulić malucha.
W czym prać ubranka niemowląt?
Dla najmłodszych maluchów należy wybrać najdelikatniejsze proszki i płyny do prania, jakie uda się Wam znaleźć. Delikatny oznacza, że nie zawiera wybielaczy, enzymów, barwinków, a przez producenta określany jest jako hipoalergiczny. Szukajcie na opakowaniu także informacji o tym, że jest przebadany dermatologicznie i rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka. Wskazówką może być dla Was także informacja o wieku, od jakiego może być stosowany (niektóre są od pierwszych dni, z innymi proszkami trzeba wstrzymać się do ukończenia przez malucha 6 miesięcy).
Ogólna zasada mówi o tym, że pranie w proszkach dla niemowląt obowiązuje do około 1 roku życia. Po tym okresie można prać w standardowych detergentach (jeśli nasz maluch jest alergikiem, musimy poczekać nawet do jego 3 urodzin).
Kilka zasad prania ubranek niemowląt
Nawet dziecięce ubrania należy prać kolorami, by nie blakły ani nie szarzały. W tym celu używajcie proszku do białego i do kolorów. Jeśli chodzi o temperaturę, to pierzmy zgodnie z zaleceniami producenta odzieży – nie trzeba już gotować ubrań dla niemowląt, proszki świetnie sobie radzą z plamami. Wysokiej temperatury wymagają jedynie pieluchy tetrowe.
Dla pewności możecie podczas prania ustawiać dodatkowe płukanie, by mieć pewność, że pozbyliście się resztek detergentów. Zlikwidować bakterie pomaga też prasowanie ubranek w wysokich temperaturach.