Święta Bożego Narodzenia w ciąży do najłatwiejszych nie należą – tłumy w sklepach i kolejki przy kasach, sprzątanie, gotowanie i dużo gości. Jednak największy problem może stanowić właściwa dieta w czasie Wigilii i całych Świąt. Wszystkie dania kuszą, ale nie wszystkie z nich możesz zjeść. Sprawdź, jak przetrwać świąteczny czas w ciąży, by nie zwariować i… nie zachorować!
Dobry plan Cię uratuje
Dokładnie! Przygotowania świąteczne zaplanowane z wyprzedzeniem pozwolą Ci w pełni cieszyć się świąteczną atmosferą, bez biegania po sklepach i spędzania całych dni przy przysłowiowych garach. W ciąży większość codziennych spraw zajmuje Ci więcej czasu, więc warto zabrać się za nie wcześniej niż zazwyczaj.
Za sprzątanie zabierz się przynajmniej dwa tygodnie przed samymi Świętami, a najcięższe prace zleć pozostałym domownikom. Prezenty również kup wcześniej – polecamy sklepy internetowe, ponieważ bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach kupisz wszystko, a ponadto większość sklepów oferuje w tym gorącym okresie wiele wyprzedaży i darmową dostawę. Również gotowanie rozłóż sobie w czasie, ale zwróć szczególną uwagę na to, co możesz jeść, a co Ci zaszkodzi.
Świąteczna dieta w ciąży – czego lepiej unikać?
W czasie ciąży należy unikać przede wszystkim dań, które mogą powodować wzdęcia i bóle brzucha, prowadzące do złego samopoczucia. Zachowaj więc umiar w objadaniu się bigosem, pierogami z nadzieniem z grzybów i kapusty, a nawet tych mięsnych. To samo dotyczy grochu z kapustą, fasoli i innych roślin strączkowych, których zjadanie to równia pochyła ku wzdęciom.
Dobrze wiemy, że Boże Narodzenie kojarzy się z daniami rybnymi, jednak omijaj szerokim łukiem ryby smażone i te w galarecie (zastąp je rybami gotowanymi lub grillowanymi). Również wszelkie ciasta mogą wydawać się kuszące, ale zrezygnuj z ciężkich tortów z kremami, bakaliowych keksów i wszelkich kakaowych ciast z dodatkiem czekolady.
Świąteczny stół dla ciężarnej
Uff, dużo tych zakazów. Co zatem możesz jeść w Boże Narodzenie będąc w ciąży? Postaw na dania z buraków, które są wyjątkowo zdrowe i łatwostrawne. To w szczególności sałatki z buraków i barszcz czerwony (zakwaszany sokiem, a nie octem!). Świetne dla Ciebie są też ryby gotowane na parze (np. ryba po grecku z dużą ilością warzyw). Natomiast dobrym zastępstwem dla surówek z kapusty może być łagodniejsza kapusta kiszona, tarte marchewki i seler.
Jeśli przyszła mama ma ochotę na słodkości, powinna wybrać ciasta drożdżowe, jabłecznik, małe ilości makowca oraz sernika.
Jeśli się gubisz w tych listach, pamiętaj o naczelnej zasadzie – lepiej jest jeść gotowane niż smażone. Wybieraj też potrawy niezawierające octu, ostrych przypraw oraz dużej ilości soli. Na wszelkie dolegliwości żołądkowe w czasie ciąży polecamy herbatkę z kopru włoskiego, miętę oraz… Coca Colę!