W zeszłym roku zmieniły się przepisy dotyczące jazdy samochodem z dzieckiem. Zmianie uległy szczegółowe kryteria – od maja 2015 roku nie ma większego znaczenia już wiek dziecka, ale przede wszystkim jego wzrost.
Przepisy prawne
Aktualne przepisy określają, że dziecko, którego wzrost to minimum 150 cm lub więcej, może jeździć autem bez fotelika czy podstawki samochodowej (bez względu na wiek) nawet na przednim siedzeniu. Ponadto dziecko, które ma przynajmniej 135 cm wzrostu, może jeździć bez fotelika na tylnym siedzeniu (oczywiście zapięte pasami bezpieczeństwa). Pozostałe dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach – na przednim bądź tylnym siedzeniu.
Jedynym odstępstwem od reguły jest sytuacja, gdy przewozimy trójkę dzieci, a samochód nie jest przystosowany do montażu aż trzech fotelików. Dziecko siedzące w środku może być przewożone bez fotelika samochodowego, ale musi mieć więcej niż 3 lata (i zapięte pasy!).
Jaka kara czeka nieodpowiedzialnych kierowców? Mandat za przewożenie dziecka bez fotelika lub na przednim siedzeniu dzieci poniżej 150 cm wzrostu to 150 zł i 6 punktów karnych.
Jaki fotelik jest najlepszy – kilka praktycznych rad
Foteliki dla dzieci dostępne są w różnych rozmiarach, ale najpopularniejsze to 0-13 (dla niemowląt) oraz 9-18 (dla dzieci starszych). Foteliki dla niemowląt powinny być dodatkowo wyposażone w specjalne wkłady redukcyjne.
Każdy fotelik przechodzi testy zderzeniowe, które określają bezpieczeństwo dziecka w trakcie ewentualnego wypadku. Ocenia się foteliki w skali od 1 do 5, przy czym 5 oznacza najbezpieczniejszy fotelik do auta. Warto też wybrać fotelik z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa (zamiast trzypunktowych), zawierający dodatkowe pasy na biodra. System zapięcia powinien być tak opracowany, aby dziecko nie miało możliwości rozpięcia pasów w trakcie jazdy.
Błędy w przewożeniu dziecka w foteliku samochodowym
Nawet najlepszy fotelik nie zda się na nic, jeśli nie będzie dobrze zamontowany, a my nie zadbamy o dopełnienie wszelkich czynności, które zwiększą bezpieczeństwo malucha. Przede wszystkim głowa dziecka nie może wystawać poza zagłówek fotelika – w razie wypadku dziecko połamie o oparcie kręgi szyjne. Gdy dziecko wyrośnie z fotelika, niestety trzeba kupić nowy.
Czasem pasy wydają się za krótkie i nie trzymają mocno fotelika. Taniej będzie wymienić fotelik niż wydłużać pasy w warsztacie samochodowym. Przed kupnem nowego fotelika powinniśmy go przymierzyć do swojego auta i upewnić się, że pasy są dobrze zapięte (instrukcja!). Fotelik powinien być spięty na sztywno i nie poruszać się przy ruchach dziecka.
Pamiętajmy też, że niemowlęta należy przewozić tyłem do kierunku jazdy, gdyż obciążenia, jakie powstają podczas gwałtownego hamowania lub zderzenia, są zbyt silne dla słabych jeszcze kręgów i mięśni szyjnych dziecka.
Przed zakupem fotelika do auta warto posadzić w nim dziecko, aby sprawdzić, czy nie jest za mały. Warto wybrać fotelik znanego producenta, z odpowiednimi atestami i gwarancjami, gdyż zwiększa to pewność, że w razie wypadku spełni on swoją funkcję.