Zmiany skórne u niemowlęcia nie muszą oznaczać poważnych schorzeń, a z częścią z nich poradzicie sobie sami. Jednak w niektórych przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty. Sprawdź, co mogą oznaczać krostki, przebarwienia czy wypryski na skórze noworodka.
Rumień noworodkowy
W pierwszych dniach życia rumień noworodkowy nie powinien Was dziwić i dotyczy większości dzieci – to reakcja skóry nowonarodzonej istotki na powietrze, ubrania, a nawet dotyk. Rumień to delikatne zaczerwienienie przede wszystkim na twarzy i klatce piersiowej. Powinien zniknąć po około tygodniu od przyjścia na świat dziecka. Jeśli jednak się tak nie stanie, najlepiej wybrać się do pediatry, aby skonsultować zaczerwienienie.
Marmurek na skórze dziecka
Czasami skóra noworodka zaczyna przypominać strukturę marmurka – blado-siną, na której widać drobne żyłki. To nie jest nic groźnego, a świadczy jedynie o przystosowywaniu się organizmu malucha do otaczającej temperatury. W pierwszych dnia życia dziecko uczy się termoregulacji, a rodzicie powinni mu w tym pomóc. Jak? Pilnujcie, aby dziecko nie marzło, a w razie wystąpienia „marmurka” okryjcie je dodatkowym kocykiem. Po kliku dniach objawy ustąpią.
Złuszczanie naskórka i suche skórki na ciele niemowlęcia
U wielu niemowląt występuje suchość skóry, która również jest efektem zmiany środowiska i przejścia dziecka do nowej rzeczywistości. Naskórek złuszcza się najczęściej na rączkach i nóżkach. Zazwyczaj pomagają kremy nawilżające i natłuszczające. Po kilku dniach kuracji objawy powinny ustąpić, ale dobrze jest nadal, nieco rzadziej, smarować skórę dziecka kremami z substancjami nawadniającymi. Jeśli jednak cały czas, mimo ich stosowania, problem powraca, należy zwrócić się do lekarza po pomoc.
Białe krostki – trądzik niemowlęcy
Tak, dokładnie – trądzik niemowlęcy. Niestety problem pryszczy, nawet tych miniaturowych, nie jest wyłącznie domeną nastolatków. Może wystąpić już w pierwszych tygodniach życia i utrzymywać się nawet do 6 miesiąca. Aby zminimalizować ilość białych krostek, grudek, zaskórników czy trądzikowych podrażnień, należy stosować delikatną pielęgnację – przemywać zmienione miejsca przegotowana wodą i płynami łagodnie natłuszczającymi (emolienty – dostępne w aptekach). Po kilku miesiącach trądzik powinien sam ustąpić. W przeciwnym wypadku niezbędna jest wizyta u dziecięcego dermatologa.
Prosaki u niemowlaka
Prosaki to efekt zatkanych mieszków włosowych, które wyglądają podobnie do krostek trądziku niemowlęcego – są to białe grudki na ciele dziecka. W żadnym wypadku nie wolno ich nakłuwać czy wyciskać, a jedynie właściwie pielęgnować skórę malucha. Na zdrowej skórze prosaki nie mają prawa utrzymać się dłużej niż dwa miesiące. W sytuacji, gdy ich występowanie się przedłuża, pokaż zmiany pediatrze.
Większość zmian skórnych u nowonarodzonych dzieci to efekt nowego środowiska życia malucha. Można sobie z nimi poradzić przy pomocy właściwej pielęgnacji i cierpliwości. Niestety, nawet tak małe dzieci mogą mieć poważne problemy skórne – atopowe oraz łojotokowe zapalenie skóry. Te dwa przypadki wymagają skonsultowania z lekarzem dermatologiem.