Rodzice przywiązujący dużą wagę do waloru edukacyjnego zabawek, które kupują swoim dzieciom, do zbiorów swojej pociechy koniecznie powinni dołączyć układanki. Manipulowanie elementami przynależącymi do większej całości rozwija pamięć, uwagę, koncentrację i wbrew pozorom, wcale nie nudzi się po kilku zabawach. Podpowiadamy, jak dobrać układankę do wieku dziecka.
Układanki dla maluszków…
Już kilkumiesięcznemu maluszkowi możemy sprawić pierwszą układankę - sorter. Dla takiego szkraba najodpowiedniejsze będą elementy pluszowe, w przyjemny sposób wspomagające rozwój koordynacji ruchowej, ale też stymulujące zmysł wzroku. Na rynku są również dostępne zabawki interaktywne dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, np. garnuszek na klocuszek marki Fisher Price – sorter po wrzuceniu odpowiedniego klocka do otworu o tym samym kształcie, śmieje się i mówi.
Dzieci powyżej 1 roku życia radzą sobie coraz lepiej z dopasowywaniem elementów układanek, choć na razie są to zestawy zaledwie kilkuelementowe. Warto zdecydować się na zabawkę drewnianą, która będzie nie tylko trwała, ale i ekologiczna. Układanki te nie tylko uczą sprawnego manipulowania przedmiotami w malutkich paluszkach, ale i wspierają naszą pociechę w poznawaniu świata – zwykle przedstawiają zwierzęta, pojazdy, owoce itp.
Dwulatkowi możemy sprawić zarówno nieco bardziej skomplikowaną układankę płaską (mającą więcej elementów), jak i przestrzenną – bardziej „zaawansowaną”, składają się z kilku sześcianów mających na każdym z boków element innej układanki, co daje możliwość ułożenia kilku obrazków.
… i starszaków
Trzylatki interesują się kolorami i kształtami. To dobry czas na rozpoczęcie nauki geometrii, którą mogą wesprzeć również układanki, np. „Figuraki” czy „Kolory i kształty” firmy Granna.
Dla dzieci w wieku 4-5 lat idealne będą układanki wspomagające naukę czytania i liczenia. Zabawa nimi polega na układaniu par „cyfra – zbiór ją ilustrujący” lub „litera – przedmiot rozpoczynający się od danej litery”. W tym wieku świetnie sprawdzą się też układanki typu „rodziny”, polegające na łączeniu w układankę obrazków należących do jednego zbioru, np. owoce, pory roku, zwierzęta itp.
Sześcio- i siedmiolatki z pewnością polubią układanki typu tangram. Jest to tradycyjna chińska zabawa polegająca na układaniu figur w oparciu o podany wzór.
Puzzle – zabawa dla małych i dużych
Jeszcze kilkanaście lat temu obrazy składające się z kilku tysięcy puzzli ułożonych wysiłkiem całej rodziny dumnie eksponowano na ścianach mieszkań. Dziś moda na puzzle nieco minęła, a szkoda, bo mają one niewątpliwie mnóstwo zalet. Układanie puzzli stymuluje procesy myślowe, które w późniejszym okresie wspomogą młodsze dzieci w nauce czytania i pisania. Ponadto czynność ta wspomaga koordynację oko – ręka, kształci spostrzegawczość, uczy cierpliwości… A te długie godziny spędzane wspólnie z rodziną nad większą układanką? Świetny moment, by na chwilę się zatrzymać, pobyć razem, nawet, jeśli każde duma nad obrazkiem w pełnym skupieniu i zupełniej ciszy. Może warto wyciągnąć z szafy jakieś zapomniane pudełko?