Wady zgryzu to poważny problem natury nie tylko estetycznej, z którym boryka się coraz więcej dzieci i nastolatków. Choć korygowanie nieprawidłowości w gabinecie ortodontycznym w wielu przypadkach przynosi zadowalający i trwały efekt, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Podpowiadamy, jak uniknąć problemów z uzębieniem dziecka.
Co należy wiedzieć o wadach zgryzu?
O wadzie zgryzu mówimy wtedy, gdy występują zakłócenia w budowie i funkcjonowaniu zębów lub łuków zębowych. Niestety, mogą mieć one podłoże genetyczne (wrodzone) i powstać, gdy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki. Zdarzają się jednak one rzadziej, natomiast do powszechnych należą wady nabyte, które ujawniają się w pierwszych latach życia. Zwykle bywają one skutkiem niewłaściwej pielęgnacji w okresie niemowlęcym lub szkodliwych nawyków wieku przedszkolnego.
Zapobieganie wadom zgryzu w okresie niemowlęcym
Problemów ze zgryzem powstających we wczesnym dzieciństwie można i trzeba unikać. Profilaktyka rozpoczyna się już wieku niemowlęcym. Nie sposób nie wspomnieć tu o kontrowersyjnej kwestii ukochanego przyjaciela z dzieciństwa wielu maluszków – smoczka. Wbrew wszystkim zarzutom kierowanym pod jego adresem, posiada on również zalety (jest niezastąpionym uspokajaczem!). Jeżeli zdecydujemy się go podawać, trzymajmy się pewnych zasad: kupujemy dobre jakościowo, certyfikowane smoczki „ortodontyczne”, staramy się używać go jak najrzadziej i nie przedłużamy „okresu smoczkowego” w nieskończoność.
Ważnym aspektem jest również moment wprowadzania pokarmów stałych – nie bójmy się podawania dziecku pokarmów twardych! Dzięki gryzieniu i żuciu kształtuje się prawidłowy zgryz dziecka.
Kształtowanie dobrych nawyków u przedszkolaka
Każdy przedszkolak dobrze wie, że należy myć ząbki – jednak najlepsza pasta i świetna technika mycia nie zapewnią niestety prostego zgryzu. Stan uzębienia należy poddawać regulanej kontroli u stomatologa. Po stronie rodziców leży również dokładna obserwacja dziecka i korygowanie zachowań sprzyjających wadom zgryzu. Należy zwrócić uwagę, czy dziecko mimowolnie nie gryzie różnych przedmiotów – zabawek, kredek, a także czy nie ssie kciuka, nie obgryza paznokci czy też nerwowo nie przygryza wargi. Takie zachowania mogą w prostej drodze prowadzić do wykrzywiania zębów (o zarazkach przenoszonych do układu pokarmowaego i niestetycznym wyglądzie przeżutych przyborów nie wspominając). W celu profilaktyki wad zgryzu dobrze wyeliminować również problemy natury logopedycznej, jeśli takie istnieją. Bardzo prawodpodobne, że unikniemy wówczas wizyty u ortodonty.
Dzieci do 13 roku życia mogą skorzystać z bezpłatnego leczenia ortodontycznego w ramach ubezpieczenia NFZ. Nie zwlekajmy jednak z kontrolą uzębienia naszej pociechy i udajmy się do ortodonty, gdy w jamie ustnej dziecka pojawią się już wszystkie stałe zęby. Nie ma również przeszkód, by taką wizytę odbyć dużo wczęśniej, nawet około trzeciego roku życia.