Wśród rodziców pokutuje nadal mit mówiący o tym, że z dzieckiem udajemy się do ortodonty, gdy maluch ma już większość zębów stałych. Niestety, nie jest to prawda, a takie myślenie może powodować problemy z zębami, które trudno będzie zniwelować, nawet najlepszymi aparatami nazębnymi. Kiedy wobec tego iść z dzieckiem do ortodonty?
Na co zwrócić uwagę przed pójściem do ortodonty?
Nie zawsze krzywe mleczaki są wyrokiem skazującym malucha na aparat ortodontyczny, jednak jeśli są one nierówne, nachodzą na siebie, a dziecko często bolą zęby, warto przemyśleć umówienie wizyty u specjalisty. Co jeszcze może wskazywać na wady zgryzu?
Częstym objawem wad zębów natury ortodontycznej są ciągle otwarte usta i oddychanie przez buzię (problemy z zamknięciem ust), a także nagminne ssanie kciuka lub smoczka (mimo wieku kilku lat), obgryzanie kredek oraz paznokci. Waszą uwagę powinien przykuć również fakt zgrzytania zębów, zaciskania ich oraz wady wymowy. Bardzo znamiennym objawem jest także asymetria twarzy, objawiająca się niejednokrotnie wysuniętą lub wsuniętą widocznie brodą.
Kontrola u dentysty
Konieczność założenia aparatu na zęby dziecka powinna być zweryfikowana przez lekarza dentystę, który określi, czy niezbędna jest wizyta u ortodonty. Dopiero wtedy należy umówić wizytę i… czekać, niestety czasem bardzo długo, ponieważ kolejki do specjalistów do najkrótszych nie należą. Regularne wizyty u ortodonty należy zacząć w wieku 3-4 lat, ponieważ tylko to gwarantuje szybką reakcję w razie wystąpienia problemów. Im szybciej, tym lepiej!
Leczenie zębów dziecka u ortodonty
Zależnie od wielkości wady zgryzu, lekarz może zlecić założenie stałego aparatu lub ruchomego. Aparaty ruchome proponowane są do leczenia wad zgryzu w okresie silnego rozwoju dziecka (i zębów). Dziecko ma wtedy więcej zębów mlecznych niż stałych, a sam aparat przypomina smoczek – wyprofilowany zgodnie z zębami malucha. Może obejmować tylko zęby dolne lub górne, ale też w całości korygować uzębienie. Ich zaletą jest łatwiejsza higiena jamy ustnej, czasami tak trudna do wyegzekwowania u dzieci, oraz bardzo niska cena. Jednak aparaty ruchome nie są tak skuteczne jak stałe, a leczenie może trwać wiele, wiele lat.
Dlatego w przypadku poważniejszych wad zgryzu ortodonci polecają aparaty stałe, które są bardzo drogie, ale nieporównanie skuteczniejsze. Podczas noszenia, szczególnie w pierwszych tygodniach, może być bardzo niewygodny, utrudniać jedzenie, a nawet ranić podniebienie i język. Jednak z czasem dolegliwości te mijają i dziecko uczy się funkcjonować z takim aparatem.