Lato to czas trudny dla kobiet w ciąży. Wysokie temperatury wzmagają złe samopoczucie i powodują szybsze zmęczenie. Jak sobie radzić w ciąży w trackie upałów? Co wolno, a czego unikać? Czy można jechać na wakacje? Sprawdźcie same!
Gdzie pojechać na wakacje w ciąży?
Niestety przeprawa brzegiem Amazonki czy wspinaczka górska nie są dla Ciebie. Raczej unikaj ekstremalnych przeżyć i postaw na wypoczynek w bezpiecznym i niezobowiązującym miejscu. Wybieraj miejsca schludne, czyste, z dostępem do łazienki i czystej wody. Nie warto jechać pod namiot, jeśli obawiasz się przeziębienia.
Nie polecamy także krajów egzotycznych – zbyt wysokie temperatury oraz ryzyko zakażeń czy zatruć pokarmowych mogą spędzać Ci sen z powiek, a w najgorszym przypadku zagrażać ciąży. Jeśli jesteś wysoko w ciąży postaw na bezpieczne miejsce blisko domu, aby w razie potrzeby szybko wrócić do znanego Ci szpitala i lekarza.
Środek transportu
Nie jest powiedziane, że jedynym środkiem transportu dla kobiety w ciąży powinien być samochód, chociaż bez wątpienia jest to rozwiązanie najwygodniejsze, najbezpieczniejsze oraz najbardziej mobilne w razie konieczności zawiezienia Cię do szpitala. Jednak jeśli planujesz wakacje oddalone o dziesiątki czy setki kilometrów postaw na samolot, który jest bardzo szybki i nie zmęczysz się podróżą.
Mniej wygodnym środkiem komunikacji jest pociąg, ale w nowoczesnym Pendolino z pewnością poczujesz się komfortowo. Możesz też zainwestować w jazdę pierwszą klasą, aby uniknąć tłoku. Opcję poruszania się autokarem rozważ w razie ostatecznej konieczności – nie jest to jazda ani szybka, ani przyjemna ze względu na ciasnotę czy brak toalet.
Co robić na wakacjach w ciąży?
Dla dobra siebie i swojego dziecka wybieraj rozrywki „stacjonarne”, czyli mało absorbujące i wymagające fizycznie. Wakacje w ciąży to bezwzględnie czas na odpoczynek, relaks i ładowanie baterii. Przeczytaj dobrą książkę, wyleguj się na plaży (ale w cieniu lub pod parasolem, używaj kremów z filtrami), dużo spaceruj.
Wiele osób zastanawia się, czy w ciąży można kąpać się w morzu i jeziorze. Jak najbardziej! Powolne pływanie działa relaksująco i odprężająco, ale pamiętaj o odpowiedzialnym wchodzeniu do wody i stopniowym schładzaniu ciała, aby nie doznać szoku termicznego.
Stanowczo odradzamy natomiast jazdę rowerem, która powoduje wstrząsy zagrażające ciąży.
Na wakacje w ciąży nie jedź sama. Warto mieć przy sobie kogoś, kto Ci pomoże w każdej sytuacji i będzie przy Tobie w razie potrzeby. Nie wolno Ci nawet dźwigać bagażu czy ciągnąć swojej walizki, ponieważ może dojść do przeciążeń i zmęczenia. Pamiętaj też o tym, aby na wakacje zabrać kartę ciąży, swoje ostatnie wyniki oraz informację o ubezpieczeniu, jeśli wyjeżdżasz za granicę (Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego).