Koronawirus pokrzyżował plany wakacyjne niejednego z nas. Wyjazdy za granicę w większości zostały odwołane bądź przełożone, a wiele z nich odbywa się na specjalnych zasadach, które nie wszystkim pasują. Dlatego też coraz więcej osób planuje te wakacje całą rodziną spędzić w Polsce. Gdzie się wybrać – nad morze, w góry czy może nad jeziora? Zobacz nasze propozycje do spędzenia wakacji w Polsce z dziećmi. Baw się dobrze i bezpiecznie.
Wakacje z dzieckiem nad morzem
Wakacje nad morzem to bardzo bezpieczna opcja. Łatwo na długich i szerokich polskich plażach zachować bezpieczny odstęp od innych urlopowiczów, bawić się świetnie i mieć do dyspozycji moc atrakcji. A miejsc do wyboru, szczególnie tych mniej popularnych wśród polskich rodzin, jest naprawdę wiele – zwłaszcza, że polska linia brzegowa nad Morzem Bałtyckiej to prawie 800 km plaż! Ważne, by na wakacje na polskim morzem dobrze się przygotować, ponieważ pogoda może nas zaskoczyć, nie zawsze pozytywnie. Przydadzą się na pewno letnie ubrania, krótkie spodenki, koszulki bez ramiączek i kapelusze oraz dziecięce czapki chroniące małe głowy przed słońcem. Jednak do walizki na wakacje z dzieckiem warto także zabrać długie spodnie dresowe, cieplejsze buty (adidasy), bluzy oraz deszczaki w razie niepogody. Nie zapomnijmy też kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, balsamów po opalaniu oraz spary’ów na komary, których w wilgotnych i ciepłych miejscach latem nie brakuje.
Wybór na letnie przygody z dzieckiem nad polskim morzem jest bez liku. Możemy pojechać na Mierzeję Wiślaną do jednej z licznych turystycznych miejscowości, gdzie życie toczy się wolniej, a do podziwiania jest jednocześnie Zatoka Gdańska, jak i Zalew Wiślany. Dalej na Zachód mamy popularne Trójmiasto, gdzie atrakcji nie zabraknie nikomu – zarówno dorosłym, jak i najmłodszym uczestnikom wakacyjnego wyjazdu. W Gdańsku, Gdyni i w Sopocie możemy przebierać w ofercie różnorodnych muzeów i parków rozrywki dla całej rodziny, zaczynając od astronomicznego Centrum Hewelianum w Gdańsku, zwiedzania Westerplatte, po archeologiczne Grodzisko w Sopocie czy Centrum Nauki Experyment oraz Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie w Gdyni. A wszystko blisko morza i śpiewu mew! Dodatkowo nie można odmówić sobie spacerów nad Motławą w Gdańsku, blisko starego miasta i najbardziej reprezentacyjnej części stolicy Pomorza. W Sopocie koniecznie trzeba przejść się ul. Monte Casino, czyli słynnym Monciakiem, pełnym knajpek oraz ekskluzywnych sklepików. A w Gdyni koniecznie Bulwarem Nadmorskim wzdłuż wybrzeża, gdzie czasem można spotkać wypoczywające na falochronie foki. Z Trójmiasta warto wybrać się także na północ województwa pomorskiego, by zobaczyć, jak funkcjonują stowarzyszenia rybackie w Pucku lub obserwować foki w Stacji Morskiej w Helu. Cały Półwysep Helski usłany jest pięknymi, piaszczystymi plażami, gdzie można ukrywać się przed licznymi turystami. A gdy zapragniemy zgiełku, można pojechać do Władysławowa, pełnego atrakcji dla dzieci i dorosłych – parków rozrywki, restauracji, muzeów, a nawet dyskotek. Jednym z najbardziej unikalnych miejsc na polskim wybrzeżu jest Łeba i Słowiński Park Narodowy, czyli ruchome wydmy nad samym morzem. Są tak rozległe, że poczujecie się tam niczym na pustyni! Jeśli nie Łeba, warto rozważyć wizytę w Ustce lub w Rozewiu, gdzie będzie można zwiedzać latarnie morskie i poznać historię polskiego wybrzeża. Natomiast w Rewalu czeka na rodziny z dziećmi Nadmorska Kolej Wąskotorowa oraz popularny Park Wieloryba, a w Dziwnowie Nadmorski Park Miniatur i Kolejek. Fajnym miejscem na spędzenie wakacji nad morzem z dziećmi jest wypad do Międzyzdrojów, gdzie nie zabraknie atrakcji dla nikogo. Jedną z nich jest z pewnością Muzeum Figur Woskowych, w którym można spotkać największe gwiazdy z całego świata.
Poza zwiedzaniem, nad morzem warto skosztować różnorodnych sportów wodnych, wśród których popularne jest surfowanie lub coraz modniejszy kite-surfing, czyli surfowanie po falach za pomocą deski i szerokiego żagla (latawca, który przypomina spadochron). Najlepsze miejsca do uprawiania tego sportu, to Rewa, Chałupy oraz okolice Ustki. W tych miejscach łatwo znaleźć wykwalifikowanych instruktorów oraz wypożyczalnie sprzętu. Popularnym sportem wodnym jest również nurkowanie, a nad morzem szkół nurkowania nie brakuje. Wakacje nad morzem to także okazja, by przeżyć żeglarską przygodę i zdać egzamin na sternika żeglarskiego (inaczej patent). To nie tylko wielka przyjemność, a jednocześnie okazja, by w przyszłym roku zabrać rodzinę na żagle! Nad morzem jest mnóstwo tras rowerowych, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i tych bardziej wymagających. Nie zawsze trzeba brać ze sobą rowerek dziecięcy czy rowery dla rodziców, nad wybrzeżem funkcjonuje wiele wypożyczalni rowerów dla wszystkich. Zazwyczaj oferują również kaski dla bezpieczeństwa oraz przyczepki dla najmłodszych maluchów, które jeszcze nie potrafią jeździć rowerami.
Rodzinne wędrowanie w górach
Jeśli nie morze, to warto wybrać się na wakacje w polskie góry. Ich też w naszym kraju jest pod dostatkiem. Wiele szlaków jest na tyle łatwych do przejścia, że odnajdą się na nich również rodziny z małymi dziećmi. Ważne, by wcześniej zdobyć wiedzę na temat planowanego szlaku. Koniecznie jest dostosowanie wybranej trasy do możliwości, jakie ma najmłodszy członek naszej rodziny.
Jedną z najbardziej popularnych miejscowości górskich, jest oczywiście Zakopane, skąd jest blisko do szlaków na Giewont i Gubałówkę, ale też mnóstwo atrakcji – stąd też mnóstwo turystów. Nieco spokojniej będzie w Szczyrku, skąd można wybrać się na trzy łatwe do przejścia szczyty: Skrzyczne, Malinów oraz Magurę. Mniej turystów na pewno będzie też w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie na moc atrakcji i dobrą bazę noclegową nie można narzekać. W góry można wybrać się również kolejką linową na krzesełkach. Taka ofertę ma między innymi Szrenica, Krynica Zdrój i Kasprowy Wierch. Mniej popularne są Góry Świętokrzyskie, jednak warto rozważyć wyjazd tam latem całą rodziną ze względu na bardzo ciekawe atrakcje dla całej rodziny: Łysa Góra, park dinozaurów w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, Centrum Nauki Leonardo da Vinci czy Jaskinię Raj. Jeśli marzą się nam złote wakacje, powinniśmy rozważyć wyjazd do Kopalni Złota w Złotym Stoku (Góry Stołowe). Będąc w pobliżu nie można zapomnieć odwiedzić niezwykle ciekawego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Ciekawe atrakcje mają do zaoferowania również Bieszczady. I to nie tylko piękne widoki ze szczytów, ale na przykład wyjątkowe drezyny rowerowe, czyli szlaki do przejechania po dawnej magistrali kolejowej za pomocą drezyn wyposażonych w napęd rowerowy.
Co robić w górach z dzieckiem, jeśli nie wybieramy na wędrówkę na szczyty? Możemy skorzystać z bliskości lasów, organizować pikniki czy rodzinne spacery. Podczas podglądania przyrody, warto zarazić dziecko nowym hobby, jakim jest robienie zdjęć. Przyda się do tego sprytny aparat Polaroid, który od razu będzie drukował wykonane przez nas zdjęcia. W górach jest wiele szkół jazdy konnej. Warto skorzystać z oferty, by nauczyć dzieci jazdy konnej, może będzie to jednorazowa przygoda, a może złapią bakcyla, zaczną jeździć konno częściej i stanie się to ich hobby na dłużej. A wieczorami czas można spędzać grając w kręgle, piłkarzyki oraz rodzinne gry planszowe.
A co, jeśli nie morze ani góry?
Północ i południe naszego kraju to nie jedyny wybór, jaki mamy, gdy planujemy wakacje z dzieckiem w 2020 roku. Na przykład jedną z ciekawszych opcji jest wyjazd na Mazury, gdzie możemy skorzystać z organizowanych rejsów na żaglówkach po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Gdy jednak nie mamy ochoty na żeglowanie, warto rozważyć rodzinny wypad pod namiot. To wspaniała przygoda dla wszystkich: ognisko, granie w karty, w piłkę. Cudna zabawa i bardzo rodzinny czas.
Innym ciekawym miejscem na wakacje z dziećmi jest Toruń. Pełen pięknych uliczek do spacerowania, restauracji i atrakcji dla najmłodszych. Jedną z nich jest na pewno Muzeum Piernika, czyli miejsce, w którym dowiemy się wszystkiego na temat wyrobu i historii tych korzennych ciasteczek, a także własnoręcznie zrobimy piernik, który będziemy mogli zabrać ze sobą. W Toruniu jest również bardzo ciekawe Planetarium, w którym poznamy układy gwiazd na niebie i krótką historię astronomii.
Wśród bardziej aktywnych form wypoczynku w Polsce na pewno warto rozważyć wizytę w jednym z kilkudziesięciu parków wodnych w kraju. Do najbardziej popularnych i przyjaznych rodzinom z dziećmi należą: Tropicana w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach, Aquapark Pluski (koło Olsztyna) Aquapark w Sopocie, największy park tropikalny Park of Poland we Wręczy (koło Mszczonowa), Aquapark w Redzie (blisko Trójmiasta), w którym można pływać razem z rekinami, Aquapark Fala w Łodzi oraz Tremy Uniejów i Termy Bukowina.
Dodatkowo polecamy największy park rozrywki w Polsce, jakim jest Energylandia w Zatorze. Znajdziemy tam kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 35 hektarów i przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Innym parkiem rozrywki, bardzo ciekawym i oferującym wiele atrakcji dla całych rodzin z dziećmi, jest Dream Park Ochaby z parkiem miniatur, oceanarium prehistorycznym, wystawą krokodyli, parkiem dinozaurów, parkiem linowym, strzelnicą sportową oraz trampolinami i małpim gajem. Świetnym pomysłem jest też krótki wypad do Mega Parku w Grudziądzu, którego hasłem przewodnim jest western i Dziki Zachód. Znajdziemy tam rancho, konie, strzelnice, amfiteatr i postacie z popularnych bajek dla najmłodszych. Latem można też zwiedzić Ocean Park we Władysławowie, czyli wielki park, w którym możemy spacerować obok wielkich figur podwodnych zwierząt, zwiedzić wioskę rybacką i podziwiać żywe podwodne ryby i ssaki. Dodatkowo latem odbywają się tam liczne koncerty, spektakle oraz ogniska. Wielkie wesołe miasteczko działa także w Chorzowie. To Legendia, największy w kraju tematyczny park rozrywki, który stawia na magię i edukację, związaną z pięknym dziedzictwem kulturowym, jakim są legendy, baśnie i opowiadania.