Czasy, kiedy wielki obraz z puzzli zajmował honorowe miejsce na ścianie dziecięcego pokoju, chyba już dawno minęły. Puzzle nadal cieszą się jednak wielką popularnością – i bardzo dobrze, bo ich układanie to rozrywka tyleż przyjemna, co pożyteczna. Wybierzcie z nami najlepsze puzzle dla swojej pociechy!
Po co dziecku układanie puzzli?
Układanie puzzli to przede wszystkim zajęcie wciagające. Kto zacznie, nie spocznie, dopóki nie zobaczy obrazka w całości. I tu pojawia się pierwsza zaleta puzzli – uczą wytrwałości, sumienności, doprowadzania do końca raz podjętego zadania. Dziecku, które szybko się zniechęca do wykonywanych czynności lub ma problemy z koncentracją, puzzle mogą pomóc w wypracowaniu wytrwałości i umiejętności skupiania się.
Puzzle doskonalą zdolności manulane. Manipulowanie elementami układanki świetnie wpływa na rozwój motoryki małej. Nie sposób nie wspomnieć również o kształtowaniu spostrzegawczości, przydatnej następnie chociażby podczas nauki w szkole.
Wniosek? Zachęcajmy dzieci do układania puzzli, bo z tego zajęcia płyną niebagatelne korzyści dla jego rozwoju!
Rodzaje puzzli
Większość dorosłych na hasło „puzzle” pomyśli o tych tradycyjnych – niewielkich rozmiarów kartonikach o charakterystycznym kształcie, składających się na kwadratowy bądź prostokątny obraz. Właśnie wśród tego typu puzzli znajdziemy najwięcej opcji – od zestawów składających się z kilku po kilka tysięcy elementów, dostosowanych do wieku dziecka. Kupując takie puzzle, początkowo warto brać pod uwagę oznaczenia producenta odnośnie wieku użytkownika, lecz jeśli widzicie, że Wasze dziecko daje sobie radę z bardziej zaawansowanymi obrazkami, nie hamujcie jego rozwoju!
Klasyczne puzzle to zawsze dobry, ale nie jedyny wybór. Na rynku dostepne są również puzzle okrągłe (chodzi jednak o kształt całego obrazka, układa się go z tradycyjnych puzzli), a także puzzle drewniane. Te ostatnie świetne sprawdzą się jako kilkuelementowe układanki dla najmłodszych dzieci – ryzyko zgubienia lub, co grosza, zjedzenia któregoś z elementów jest niewielkie. Podobnie w przypadku dużych puzzli piankowych, które nadają się do zabawy już dla kilkumiesięcznego malucha (dodatkowo po ułożeniu mogą służyć jako mata do zabawy).
Nietypowe puzzle
Puzzle tradycyjne, drewniane i piankowe to jednak nie wszystko, co mają nam do zaoferowania producenci zabawek. Coraz popularniejsze stają się puzzle 3D/4D, dające możliwość ułożenia obrazu przestrzennego (przeznaczone raczej dla dzieci starszych). Sporym zainteresowaniem cieszą się również puzzle interaktywne, będące połączeniem układanki i gry, zawierające elementy dźwiękowe, świetlne itp.
Dobrym pomysłem jest zawsze własnoręczne wykonanie puzzli. Wydrukowanie „gotowca” znalezionego w Internecie, pokolorowanie elementów, wycięcie ich może być zajęciem równie kreatywnym, co układanie puzzli kupionych w sklepie. Puzzle handmade można wykonać również z rzeczy, które mamy w domu – rysunku dziecka, zdjęcia, starej pocztówki czy gazety.
A co z puzzlami online? Internetowe układanki z pewnością spodobają się niejednemu dziecku, ale jeżeli chcecie, by doskonaliło coś więcej niż umiejętność klikania myszką, a przy tym spędzało czas z dala od komputera, wybierzcie się do sklepu po tradycyjne puzzle!