Dzieci potrafią być nieznośne, prawda? Sprawdzają granice naszej cierpliwości, płaczem i złym zachowaniem próbują dojść swoich racji i zmusić rodziców do łamania zasad i postanowień. Dziecko jednak potrzebuje jasno wytyczonych reguł, które pozwolą mu łatwiej odnaleźć się w świecie, dlatego bardzo ważna jest właściwa dyscyplina. Właściwa, czyli jaka? Z pewnością bez agresji i bicia (nawet popularnych klapsów!).
Dlaczego klapsy są złe?
Każdy rodzic z pewnością pamięta klapsy wymierzane przez jego rodziców i twierdzi, że to nie było nic złego. Niestety, prawda jest taka, że bicie to bicie, niezależnie, czy są to klapsy czy bardziej okrutne formy znęcania się nad maluchami. Psychologowie są w tej kwestii zgodni – żadna forma przemocy wobec dzieci nie jest dobra, a na wyjątkowo wrażliwe maluchy może wpłynąć to zgubnie również w przyszłości, w ich dorosłym życiu.
Wiele osób nie wyobraża sobie jednak wychowania bez klapsa, pacnięcia w rękę i nawet bardziej bolesnych metod wychowawczych. Pytają, co w zamian? To proste! Wystarczy z nich zrezygnować i zacząć polegać na innych karach za złe zachowanie – przecież klapsy to nie jedyny sposób na pokazanie dziecku, co jest właściwe, a co nie. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na wychowywanie bez bicia.
Rozmawiaj z dzieckiem!
Nawet najmniejsze dziecko potrafi zrozumieć sytuację, gdy właściwie mu ją wyjaśnisz. Z tego powodu bardzo ważna jest rozmowa i wytłumaczenie maluchowi, dlaczego nie podoba się nam jego zachowanie. Rozmowa pomaga rozładować złe emocje, również Tobie!
Staraj się wysyłać dziecku jasne komunikaty i bądź konsekwentny – jeśli za karę dziecko nie może oglądać bajki w telewizji czy bawić się ulubionymi klockami – musisz trzymać się swoich postanowień.
Unikaj sytuacji konfliktowych
Często musisz wyczuć humor i nastrój dziecka, żeby przewidzieć jego zachowania i reakcje na zdarzające się w ciągu dnia wydarzenia. Jeśli dziecko jest marudne, odpuść mu – pozwól nie iść na basen, oglądać dłużej niż zazwyczaj telewizję czy zrezygnuj ze wspólnych zakupów (szczególnie mało interesujących dla niego – zakupów spożywczych, ubrań, butów). Jednak koniecznie zaznacz, że to sytuacja wyjątkowa. Natomiast gdy widzisz, że jakaś zabawka jest źródłem konfliktu między Wami, po prostu ją zabierz i obiecaj zwrot, gdy maluch się uspokoi.
Daj dziecku (i sobie) czas
Czasem najlepszym sposobem na rozwiązanie konfliktu jest przeczekanie. Gdy widzisz, że dziecko nie chce rozmawiać, coraz bardziej nakręca się i złości, wyjdź z pokoju do czasu, gdy emocje opadną. Wyjaśnij maluchowi, że nie podoba Ci się jego zachowanie i zostaw go samego. To jasny znak dla dziecka, że coś jest nie tak, a ponadto i Ty nieco ochłoniesz.