Łóżeczko to niezbędny element niemowlęcej wyprawki. Powinno być wygodne i bezpieczne, wszak to w nim maluszek będzie spędzał początkowo najwięcej czasu. Podpowiadamy, jak przygotować noworodkowi najlepsze miejsce do spania.
Łóżeczka niemowlęce: tradycyjne i turystyczne
Wybierając łóżeczko dla niemowlęcia powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich jest z pewnością ilość wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy w mieszkaniu. Na klasyczne, drewniane łóżeczko, które będzie miało swoje stałe miejsce w dziecięcym pokoiku lub sypialni rodziców zdecydujmy się wtedy, gdy możemy sobie pozwolić na dodatkowy (dość ciężki) mebel. W przypadku, gdy nasze mieszkanie nie należy do największych, wybierzmy łóżeczko turystyczne. Dzięki lekkiemu stelażowi i zamontowanym kółeczkom możemy je w każdej chwili przestawić, a z uwagi na szybki montaż świetnie sprawdzi się także w podróży z małym dzieckiem.
Na co zwrócić uwagę kupując łóżeczko tradycyjne?
Decydując się na łóżeczko tradycyjne możemy zapewnić naszemu maluszkowi miejsce do spania nawet na kilka lat, dlatego powinniśmy zwrócić baczną uwagę na jego wykonanie i nie oszczędzać na jakości. Klasyczne łóżeczko powinno posiadać atest, dzięki któremu zyskacie pewność, że nie tylko jego konstrukcja jest bezpieczna dla malucha, ale i farba, którym zostało pomalowane, nie zawiera szkodliwych dla jego zdrowia składników.
Jeżeli nie mamy ochoty wymieniać łóżeczka po kilku miesiącach, zdecydujmy się na większy rozmiar mebla. Powinno mieć ono możliwość regulacji poziomu, na którym leży materac, gdyż na innej wysokości powinien spać noworodek, a na innej roczniak, który dużo więcej się rusza. Gdy dziecko podrośnie, będzie mogło samodzielnie opuścić miejsce do spania dzięki wyjmowanym szczebelkom (minimalizują one ryzyko, że dziecko będzie próbowało wyjść górą, co jest bardzo niebezpieczne). Praktycznym rozwiązaniem jest zawsze wysuwana szuflada w dolnej części łóżka, do której można włożyć pościel lub inne akcesoria. Niektóre łóżeczka są wręcz połączeniem mebla sypialnianego i komody, gdyż są obudowane u wezgłowia i w nogach szufladkami i półeczkami – to jednak znacząco zwiększa jego ciężar.
A może kołyska lub kosz Mojżesza?
Alternatywą dla łóżeczka są tradycyjna kołyska i jej nowocześniejsza wersja, czyli kosz Mojżesza. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce (są mniejsze gabarytowo od łóżeczek), a do tego posiadają niewątpliwą zaletę, jaką jest możliwość bujania dziecka podczas usypiania. Kosz Mojżesza można dodatkowo zdjąć ze stelaża i używać jako nosidło, np. w podróży. Te dwa rozwiązania mają jednak swoje ograniczenia – nie należą do najtańszych, a dziecko wyrośnie z nich w ciągu kilku miesięcy. Jednak czego się nie robi by umilić sen naszym maluszkom...