Jeżeli wydaje Wam się, że wanienka jest najmniej problematyczną pozycją z całej niemowlęcej wyprawki to… częściowo macie rację. Z pewnością jest wydatkiem stosunkowo niewielkim, biorąc pod uwagę ceny wózków czy fotelików samochodowych. Jednak wielu przyszłych rodziców z pewnością zdziwi się, jak wielki wybór wanienek znajduje się obecnie na rynku. I bynajmniej, nie różnią się one jedynie kolorem. Wybierzcie z nami tę najlepszą!
Klasyczna wanienka niemowlęca
Zacznijmy więc od prostej, klasycznej wanienki. W tej kategorii znajdziecie dwa rodzaje wanienek: małą (ok. 80 cm długości) i dużą (ok. 100 cm długości) – rozmiary te mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta. Mała wanienka przeznaczona jest dla maluszków, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć i nie są zbyt ruchliwe, czyli mniej więcej od 0 do 6 miesiąca życia. Jeżeli zdecydujecie się na zakup małej wanienki, z czasem dziecko z niej zwyczajnie wyrośnie i konieczny będzie zakup większego modelu. Najtańsza klasyczna wanienka kosztuje ok. 20 – 40 zł, więc wielu rodziców świadomie decyduje się na dodatkowy wydatek, szczególnie, jeśli kąpiel noworodka jest dla nich całkowicie nowym, wzbudzającym obawy tematem: według niektórych opinii pierwsze próby mycia maluszka w małej wanienkce są zwyczajnie łatwiejsze. Z czasem, gdy nabiera się wprawy, rozmiar wanienki właściwie przestaje mieć znaczenie – nic więc nie stoi na przeszkodzie, by od razu kupić tę większą. Decyzja należy do Was.
Jeśli nie klasyczna, to jaka?
Dla wygody i bezpieczeństwa maluszków powstają wanienki profilowane, uwzględniające anatomię dziecka. Ten rodzaj sprawdzi się wówczas, gdy dziecko kąpie tylko jedno z rodziców (a któremu zwykle brakuje „trzeciej ręki”...), gdyż specjalna wanienka zapewnia odpowiednie podtrzymanie małego ciałka.
Wanienkę profilowaną (podobnie jak klasyczną) można zamontować na specjalnym stelażu, który, dopasowany do wzrostu rodziców, umożliwia im utrzymanie właściwej postawy i pozwala na uniknięcie obciążenia kręgosłupa. Montowanie wanienek na stelażu jest zresztą zalecane przez producentów również w celu zachowania zasad bezpieczeństwa podczas kąpieli (zapomnijcie o stawianiu wanienki na chyboczącym się stoliku!). Jeżeli natomiast wpadnie Wam kiedyś w oko wanienka montowana na „dorosłej” wannie miejcie na uwadze, że nie można tego zrobić z dowolnym modelem. Jest to specjalny rodzaj z szerokimi bokami i odpowiednimi zabezpieczeniami, zwykłych wanienek nie wolno zawieszać pomiędzy dwiema krawędziami (nawet, jeśli wydają nam się stabilne).
Wanienki dla wymagających
Wanienki niemowlęce spełniają coraz bardziej wygórowane wymagania. Mieszkacie w wyjątkowo malutkim mieszkanku, a może planujecie częste podróże z dzieckiem? Nie ma sprawy, istnieją wanienki nadmuchiwane. Po skończonej kąpieli i rozpompowaniu praktycznie nie zajmują miejsca.
A może wręcz przeciwnie, posiadacie w mieszkaniu nadmiar wolnej przestrzeni? Zainwestujcie w wielofunkcyny mebel, będący połączeniem komody do przechowywania licznych niemowlęcych akcesoriów, przewijaka i wanienki właśnie. A na koniec: kąpiel może być dla niemowlęcia wspaniałym doświadczeniem, niezależnie od tego, jaki model wanienki wybierzecie.