Odliczasz tygodnie do porodu? Jeżeli do rozwiązania pozostały około 4 tygodnie, najwyższy czas zacząć kompletować wyprawkę. Zastanawiasz się, co zabrać ze sobą do szpitala? Nie wiesz, jakie rzeczy będą Ci przydatne, a co powinnaś mieć dla dziecka? Sprawdź, co faktycznie będzie potrzebne.
Wyprawka do szpitala to temat, który zawsze budzi wiele wątpliwości – szczególnie u kobiet, które zostaną mamami po raz pierwszy. Chcą być przygotowane na każdą okoliczność, pakują do torby wszystko – a nuż okaże się niezbędne? W rzeczywistości połowa rzeczy jest niepotrzebna, ponieważ część zapewnia szpital, a część nie przydaje się podczas szpitalnej opieki nad maluchem.
Lista wyprawkowa – rzeczy niezbędne dla mamy
Wyprawkę do szpitala dla mamy można podzielić na 3 kategorie: dokumenty, rzeczy potrzebne do porodu, rzeczy przydatne po porodzie.
- Wymagane dokumenty
Zanim wyruszysz do szpitala, sprawdź jakie dokumenty będziesz musiała pokazać w wybranym przez Ciebie szpitalu. Chociaż wytyczne mogą się różnić, zwykle potrzebne są:
- o dowód osobisty,
- o karta przebiegu ciąży,
- o numer NIP pracodawcy lub własny NIP (w przypadku kobiet prowadzących działalność gospodarczą),
- o wyniki badań – w tym grupa krwi.
Książeczka ubezpieczeniowa czy druk RMUA nie są wymagane – każdy szpital ma bowiem dostęp do systemu eWUŚ (Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców).
- Rzeczy do szpitala na czas porodu
Lista rzeczy przydatnych na czas porodu jest bardzo krótka. Właściwie będziesz potrzebować tylko koszuli nocnej lub dłuższego t-shirtu. Przydatna będzie także jednorazowa maszynka do golenia.
Jeżeli do szpitala zgłaszasz się kilka dni przed planowanym terminem porodu, możesz zabrać ze sobą rzeczy umilające pobyt, np. książkę, czasopisma, odtwarzacz muzyki.
- Rzeczy do szpitala niezbędne po porodzie
Pakując torbę do szpitala, zwróć uwagę na akcesoria, takie jak:
- o koszule do karmienia,
- o biustonosz do karmienia,
- o ręcznik,
- o przybory kąpielowe,
- o jednorazowe majtki z siateczki bawełnianej,
- o wkładki laktacyjne,
- o maść na pękające brodawki,
- o dmuchane koło lub specjalna poduszka poporodowa (przy porodzie naturalnym),
- o wkłady poporodowe lub bardzo chłonne podpaski.
Przydatny może okazać się również laktator – w pierwszych godzinach po porodzie pomoże rozkręcić laktację, a potem wesprze przy nawałach pokarmu. Pomocna będzie także poduszka do karmienia.
Zabierz ze sobą także kubek oraz sztućce – zwykle szpitale ich nie zapewniają.
Wyprawka do szpitala – rzeczy dla noworodka
Zastanawiasz się, co powinna uwzględniać wyprawka do szpitala dla noworodka? Lista koncentruje się przede wszystkim wokół ubranek oraz preparatów do codziennej pielęgnacji.
Pakując torbę, uwzględnij rzeczy, takie jak:
- body i półśpiochy – po 3-4 sztuki,
- pajacyki – 3-4 sztuki,
- cienkie rękawiczki niedrapki – 2 pary,
- cienka bawełniana czapeczka,
- skarpetki z luźnym ściągaczem – 3 pary,
- kocyk lub otulacz,
- miękki rożek,
- pieluchy jednorazowe – ok. 20 sztuk,
- pieluchy tetrowe lub flanelowe – 3-4 sztuki,
- chusteczki nawilżane – 1 opakowanie,
- podkłady do przewijania,
- krem przeciw odparzeniom,
- preparaty myjące (o ile szpital nie zapewnia swoich),
- sól fizjologiczna i jałowe gazy.
Wyprawkę szpitalną można uzupełnić również o odzież dla dziecka niezbędną na czas wyjścia do domu. Nie jest to jednak koniecznością – tata może dostarczyć ją w każdej chwili, gdy będzie wiadomo, ile potrwa pobyt w szpitalu.
Wyprawka do szpitala – czego nie brać?
Wiesz już, co powinna uwzględniać wyprawka szpitalna. Warto więc poznać listę rzeczy, które podczas pobytu w szpitalu zwykle okazują się zbędne.
Pakując szpitalną torbę, na pewno zrezygnuj z:
- kosmetyków do makijażu – o ile lekki krem koloryzujący będzie w porządku, tak ciężkie podkłady kryjące, róże czy bronzery są niepotrzebne,
- perfum – wszelkie wody zapachowe są niewskazane, ponieważ nos noworodka wykazuje zwiększoną wrażliwość na zapachy,
- ubrań sprzed ciąży – istnieje małe prawdopodobieństwo, że się w nie zmieścisz, ponieważ ciało do formy wraca co najmniej kilka tygodni (w zależności od tego, jak dużo przytyłaś),
- grubego szlafroka frotowego – w szpitalach jest bardzo ciepło (także zimą), dlatego szlafrok okaże się zbędny.
Wyprawka do szpitala – kiedy powinna być gotowa?
Zaleca się, aby szpitalna wyprawka była gotowa nie później niż na około 4 tygodnie przed planowaną datą porodu. Jej kompletowaniem warto zająć się jednak nieco wcześniej – po to, aby uniknąć jednorazowego dużego wydatku i po to, aby na spokojnie zastanowić się nad zasadnością zabierania ze sobą konkretnych rzeczy.