Zabawy sensoryczne dla maluchów mają na celu wspieranie ich rozwoju na wielu płaszczyznach. Dlatego warto już dziś wprowadzić je w stały grafik zabaw ze swoim dzieckiem. Podpowiadamy, jakie są najciekawsze zajęcia dla dzieci pobudzające system odbierania bodźców sensorycznych.
Integracja sensoryczna pomaga w sukcesie
Integracja sensoryczna całego organizmu pozwala dzieciom szybciej się rozwijać, ale także zapewnia właściwy rozwój na każdym etapie życia. Czym jednak jest właściwie integracja sensoryczna? To współdziałanie wszystkich zmysłów odpowiedzianych za obieranie świata i prawidłową ocenę wydarzeń. Za pomocą zmysłów dzieci poznają najbliższe otoczenie, a właściwa interpretacja wydarzeń pozwala im zrozumieć otaczającą rzeczywistość.
Brak dobrze funkcjonującej integracji sensorycznej skutkuje problemami z koncentracją, gorszą sprawnością fizyczną oraz trudnościami w nauczeniu się mówienia, a w późniejszym okresie także w nauce pisania i czytania. Dziecko może też gorzej i wolniej się uczyć w porównaniu do swoich rówieśników.
Zabawy sensoryczne w każdym wieku
Zabawy sensoryczne można proponować dzieciom w każdym wieku, od niemowląt zaczynając. To bardzo proste, ponieważ takie zabawy polegają na prostych zadaniach umożliwiających wykorzystanie wszystkich zmysłów: dotyku, wzorku, węchu, słuchu, a nawet zapachu.
Oczywistym jest, że początkowo zabawy sensoryczne nie są uświadomione, a niemowlęta po prostu mogą dotykać przedmiotów o różnych fakturach. Dopiero z wiekiem dziecko zaczyna bawić się bardziej świadomie i można wymagać od niego nazywania wrażeń czy podawania nazw przedmiotów.
Pomysły na zabawy sensoryczne – piasek kinetyczny
Producenci zabawek wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Hitem wśród maluchów jest piasek kinetyczny – przypomina nieco zwykłą plastelinę, ale nie brudzi, świetnie się klei, a ponadto nie uczula. W sklepach z zabawkami możecie kupić piasek kinetyczny w dowolnym kolorze, nawet brokatowym i świecącym w ciemnościach.
Zabawy sensoryczne DIY
Nie musisz korzystać wyłącznie z gotowych rozwiązań. W domu masz całą masę przedmiotów nadających się do zabawy wzmacniającej pracę zmysłów. Napełnij nieprzezroczyste woreczki równymi ziarnami, orzechami czy płatkami i pozwól dziecku zgadnąć, co jest w środku. Wykorzystaj pudełko na zabawki i włóż do niego różne owoce i warzywa – niech maluch za pomocą dotyku i węchu (z zamkniętymi oczami) odgadnie, jakie przedmioty są ukryte w pudle.
Niezwykle rozwijająca jest zabawa masą solną lub gliną, a także malowanie dłońmi i specjalnymi farbami przeznaczonymi do malowania palcami. Natomiast zmysł dźwięku poruszycie grając butelkami wypełnionymi ziarnem, grochem, kaszą czy gruboziarnistą solą. Możesz pokazać dziecku różnicę między dźwiękiem, jaki wydaje duża fasola i drobny sezam.