Szkoła, wychowawcy, ale też i rodzice mają za zadanie dbać o rozwój osobisty dzieci. Dzięki dobremu planowi na rozwój maluchów łatwiej będzie wkroczyć im w samodzielne życie, poradzić sobie ze społecznymi nomami i wymaganiami oraz zrozumieć swoje potrzeby i możliwości. Rodzice już od małego mogą pracować z dziećmi, by te rozwijały się nie tylko prawidłowo, ale i mądrze oraz odnosiły sukcesy.
Zasady dobrego rozwoju osobistego dzieci
W każdym planie na rozwój osobisty ważnych jest kilka zasad, które decydują o sukcesie. To przede wszystkim właśnie ów plan na rozwój – rozważnie przemyślany, ułożony w etapy i nieprzypadkowy. Druga zasada mówi o systematyczności, która pozwoli Wam osiągać to, co ustaliliście w swoich założeniach. Nie chodzi o to, byście w swój grafik dnia wpisali codzienną pracę nad rozwojem osobistym malucha – to powinno przychodzić naturalnie, uwzględniając Wasze realne możliwości i czas. Ważne, by proces ten był ciągły mimo ewentualnego chwilowego spadku motywacji.
Musimy również uważać na to, by nie wywierać zbyt dużej presji na dziecku, która może skutecznie zniechęcać i blokować. Pamiętajmy, że dziecko jest dzieckiem, a zabawa to dla niego prawie najważniejszy element życia. Dlatego swoje plany rozwojowe opierajcie o dostępne zabawki edukacyjne, a maluch nawet nie będzie wiedział, że ta zabawa to tak naprawdę prawdziwa szkoła życia.
Intelektualny rozwój dziecka
Dziecko rozwija swój intelekt już od pierwszych chwil – w wieku niemowlęcym. Jak? Na początku tylko poprzez odruchy warunkowe, a z czasem przy pomocy wszystkich zmysłów. Dlatego tak ważne są wszelkie zabawki edukacyjne i interaktywne dla niemowlaków, które uczą je różnych odcieni, faktur i materiałów. Maluszki ćwiczą spostrzegawczość, zasady działania świata oraz rozwijają swoje zmysły. To wszystko pozwoli im w przyszłości łatwiej wchodzić w życie, radzić sobie z wiedzą i otaczającym światem. Będzie też miało wpływ na lepsze wyniki w nauce, szybsze przyswajanie wiedzy oraz odnajdywanie związków przyczynowo-skutkowych.
Starsze dzieci również wciąż poznają świat, a rodzice powinni im to ułatwiać. Jak? W nauce ważna jest spostrzegawczość, więc nie oszczędzajcie im łamigłówek, rebusów i wszelkich zadań pobudzających intelekt dziecka i uczących najmłodszych logicznego myślenia (oczywiście zgodnie z jego wiekiem). Natomiast z zabawek wybieracie te możliwie kreatywne – klocki do budowania skomplikowanych wież, samochodów, puzzle i układanki. Dziecko uczy się precyzyjności, ale i mechanizmów działania, logicznych wyborów, przestrzennego oraz kreatywnego myślenia.
Inteligencja emocjonalna dzieci
Rodzice powinni również zadbać o rozwój emocjonalny swoich maluchów. To bardzo ważne, by dziecko umiało sobie radzić ze stresującymi sytuacjami, jasno wyrażało swoje emocje oraz je rozumiało. W swoistym coachingu dzieci pomogą książki… całe serie o tym, jak uporać się ze złością, rozczarowaniem czy porażką (np. seria Kraina Uważności).
Co ciekawe, w walce o rozwój osobisty mogą pomóc… rodzinne gry planszowe. To świetna lekcja współdziałania, inteligentnego rozwiązywania różnych sytuacji, ale i radzenia sobie z przegraną. Pamiętajcie też, że to właśnie Wy jesteście najlepszym i najważniejszym autorytetem dla swojego dziecka w kwestii radzenia sobie ze stresem i emocjami.